Dieta owsiana to forma żywienia, która skupia się przede wszystkim na płatkach owsianych. Ten rodzaj diety może być zmorą dla osób, które nie lubią płatków owsianych. Może być jednak wspaniała dla tych, którzy uwielbiają owsiankę. Dieta owsiana ma na celu pomóc w utracie wagi. Niektóre strony podają również informacje o tym, jak może ona oczyścić twoje ciało. Ale, czy to naprawdę działa? Jakie są zasady diety owsianej i jakie są jej plusy i minusy? W tym artykule zbadamy wpływ płatków owsianych na utratę wagi i czy dieta owsiana jest tego warta.

Na czym polega dieta owsiana?

Dieta ta, jak sama nazwa wskazuje, opiera się na płatkach owsianych. Do diety można dodać owoce, warzywa, jogurt, a czasem orzechy. Można powiedzieć, że cała struktura diety jest standardowa. Jednak badania naukowe poparłyby wszelkie zasady. Istnieje kilka badań, które badały skuteczność diety owsiankowej wśród osób z typem 2, ale każde badanie ma inne założenia. W jednym badaniu zastosowano płatki owsiane z rzepą i ogórkiem, a w innym cynamon i zioła. Co ważne, mamy bardzo ograniczone dane naukowe dotyczące diety owsianej. Badania te były małe i obejmowały jedynie 14-50 osób. Dieta trwała zaledwie 2 dni.

Płatki owsiane górskie są podstawą posiłków owsianych. Długość stosowania nie jest znana. Krótkotrwała dieta z płatków owsianych może być stosowana przez 1-2 dni. Natomiast długotrwała dieta z płatków owsianych może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, możemy dodać inne posiłki, aby przedłużyć jej żywotność. Dieta owsiana ma podobną liczbę kalorii, zwykle w granicach 1000-1400 kcal dziennie. Dzięki temu jest to dieta niskokaloryczna i restrykcyjna.

Czy płatki owsiane odchudzają?

Płatki owsiane są dobrym źródłem kalorii. 100g dostarcza 373 kcal. Najlepszą rzeczą w owsiance jest jej zdolność do zmniejszenia apetytu o 2x więcej niż w przypadku chleba pszennego. Oznacza to, że przejście na płatki owsiane dla swojego planu odchudzania może być mądrym posunięciem. Sama owsianka nie może być używana do odchudzania. Odchudzanie osiąga się poprzez dietę z deficytem kalorii. Nie odnosi się to do konkretnego produktu. Dieta z płatków owsianych może mieć jednak działanie odchudzające. Dostarcza ona zwykle 1000-1400kcal dziennie, czyli znacznie poniżej zapotrzebowania osób dorosłych. Duży deficyt kaloryczny przez dłuższy czas może prowadzić do niedoborów żywieniowych. Może to powodować osłabienie, anemię i utratę miesiączki.

Czego możemy się spodziewać po diecie owsiankowej?

Dieta owsiana to program odchudzający i detoks, który można wywnioskować z wielu informacji w internecie. Powiem wprost: żaden suplement diety ani produkt nie ma działania oczyszczającego. Pisałam o tym w tym artykule: Czy detox cleanse eliminuje toksyny? Fałszywe jest twierdzenie, że jedzenie płatków owsianych odtruje organizm.

Natomiast kwestia utraty wagi to dla większości ludzi prosty problem matematyczny. Schudniesz, jeśli zjesz wystarczająco dużo płatków owsianych, aby utrzymać deficyt kaloryczny. Możesz jeść jednego hamburgera dziennie i nadal chudnąć. Jest jednak duże ale. Nie możesz jeść wystarczająco dużo kalorii i nadal otrzymywać odpowiedniego białka, tłuszczu, witamin, minerałów. Jest to szybki sposób na osłabienie układu odpornościowego i pogorszenie samopoczucia.

To świetny wynik, jeśli owsianka stanie się stałym elementem Twojej diety i będziesz ją spożywać kilka razy w tygodniu. Dlaczego. Płatki owsiane są zdrowe. Zawiera błonnik, a dokładniej betaglukany.

 • Obniżają nadmierny poziom cholesterolu LDL we krwi.
 • Są świetnym źródłem pożywienia dla pożytecznych bakterii w Twoim jelicie grubym.
 • pomagają utrzymać prawidłową perystaltykę jelit,
 • Wspierają regulację poziomu cukru we krwi

Płatki owsiane są dobrym źródłem błonnika pokarmowego, a także zawierają żelazo, magnez, żelazo i cynk.

Witaminy z grupy B. Jest wiele składników, których owsianka nie dostarcza, np. witamina C, kwasy omega 3, witamina C) to dwa z wielu składników, których owsianka nie dostarcza. Dlatego mono-diety, które opierają się na jednym składniku mogą prowadzić do niedoborów. Owsianka na śniadanie to świetny wybór dla zdrowia, ponieważ pozwala zachować zróżnicowaną dietę.

Jednodniowa dieta owsiana - czy warto?

Dwudniowa lub jednodniowa dieta owsiana polega na tym, że jesz tylko płatki owsiane z innymi dodatkami (owoce, warzywa) lub bez nich. Jakie jest dzienne spożycie płatków owsianych? Dziennie spożywamy od 250-300 kcal. Daje nam to łącznie 1000-1500kcal w ciągu dnia. Niektórzy stosują jednodniową dietę owsianą jako "jednodniowy detoks". Jest to "jednodniowy detoks", który niektórzy stosują.

Warto wiedzieć, że jednodniowa dieta owsiana nie spowod uje trwałej utraty wagi. Zmiana zawartości wody w organizmie może spowodować niewielki przyrost wagi w ciągu jednego dnia. Nie jest to spowodowane spalaniem tłuszczu. Jednodniowa dieta owsiana jest bezpieczna dla osób zdrowych. Należy jej jednak unikać w przypadku zaburzeń odżywiania, ciąży lub innych chorób.

Długotrwała dieta z płatków owsianych

Ta restrykcyjna dieta ma na celu redukcję wagi. Długoterminowa dieta owsiana może być stosowana przez około 2 miesiące. Jest ona podzielona na 3 etapy. Podczas diety owsiankowej nie wolno spożywać fast foodów, słodzonych napojów i alkoholu.

Etap 1 - długotrwała dieta owsiana.

 • Czas trwania: 1 Tydzień
 • 4 posiłki
 • Co w menu. Tym razem można jeść tylko owsiankę z mlekiem/napojami roślinnymi, nie ma warzyw ani owoców.
 • Kalorie: Nie więcej niż 1200kcal

Etap 2 - długotrwała dieta owsiankowa

 • Czas trwania: 4 Tygodnie
 • Liczba posiłków:
 • Co to jest w menu. Trzy posiłki składają się z płatków owsianych z owocami albo warzywami. Pozostałe posiłki mogą być zwykłymi posiłkami.

Etap 3 - długotrwała dieta owsiana

 • Czas trwania: 2 tygodnie
 • Liczba posiłków:
 • Co to jest w menu. Minimum 1 posiłek powinna stanowić owsianka. Pozostałe posiłki mogą być standardowymi posiłkami.

Czy dieta z płatków owsianych pomoże schudnąć? Tak, utratę wagi można osiągnąć dzięki każdej diecie o obniżonej kaloryczności. Niezalecane pokarmy, takie jak słodycze, alkohol i fast foody, są często głównymi przyczynami przybierania na wadze. W niektórych przypadkach wystarczy tylko ograniczyć te pozycje, a utrata wagi bez diety owsiankowej będzie możliwa. Standardowy program odchudzania z deficytem kalorii byłby lepszy dla Twojego zdrowia psychicznego.

Dieta owsiana - zalety.

Dieta owsiana ma tę zaletę, że opiera się na płatkach owsianych, które są zdrowym produktem. Może zachęcić nas do spożywania z czasem większej ilości płatków owsianych, co może poprawić pracę jelit i ogólny stan zdrowia.

Na przestrzeni lat przeprowadzono badania na osobach chorych na cukrzycę typu 2. Testowano 2-dniową dietę owsianą i wykazano niewielką poprawę poziomu glukozy we krwi. Badania te były zbyt małe i niewystarczające, aby polecić tę dietę do poprawy glikemii.

Dieta owsiana - wady

To kolejna dieta, po dietach zupowych i owocowych. Kręci się wokół jednego pokarmu i ma monotematyczność. Wiemy, że im bardziej restrykcyjna dieta, tym większa szansa na efekt jojo. Dlatego jeśli zależy nam na długotrwałym zdrowiu i utrzymaniu prawidłowej wagi, lepiej wybrać elastyczne modele diet.

Do głównych wad diety owsiankowej należą:

 • Menu często opiera się na jednej potrawie. Może to prowadzić do niedoborów żywieniowych i zniechęcenia.
 • Bardzo niskie spożycie kalorii w początkowej fazie diety
 • Duża restrykcyjność i monotonia.

Szczerze mówiąc, po takim długotrwałym reżimie owsianki, prawdopodobnie zachorowałabym na owsiankę i zjadła pizzę. Najlepsza dieta na odchudzanie to taka, która pozwala cieszyć się ulubionymi potrawami, jednocześnie unikając nudy. Z kolei najlepsza owsianka to taka, która nie jest jedzona czwarty dzień z rzędu.

Indeks glikemiczny dla płatków owsianych

 • Płatki owsiane (indeks glikemiczny), 40
 • Kalorie: 376kcal / 100g
 • Białko: 11,9 g / 100 g
 • Tłuszcz: 7,2 g/100 g
 • Węglowodany przyswajalne: 62,4g / 100g
 • Błonnik pokarmowy: 6,9g / 100g

Owsianka może być uzupełniona o białko lub tłuszcz (np. Skyr, orzechy i nasiona) obniży indeks glikemiczny owsianki. Jednak owsianka będzie bardziej glikemiczna, jeśli zostanie wzbogacona o produkty o wyższym IG, takie jak miód, syrop klonowy i dojrzałe banany.

Ile kcal zawierają płatki owsiane?

Owsianka na wodzie Kalorie - Poniższa owsianka ma 300 kcal

 • 5 łyżek stołowych płatków owsianych (zalać wodą).
 • 60 g malin
 • 0,5 banana
 • 0,5 kiwi

Jak zmienia się liczba kalorii, jeśli dodamy 200 ml mleka? Ile kalorii ma owsianka na mleku? Powyższa owsianka będzie zawierała 390kcal lub 90kcal więcej, jeśli dodasz 200ml mleka 1,5%. Należy również pamiętać, że owsianka może być modyfikowana poprzez dodanie jogurtu, orzechów lub nasion, aby zwiększyć jej liczbę kcal.