Ile razy w swoim życiu próbowałaś schudnąć? Ile razy Twoje wysiłki się opłaciły? Ile razy kilogramy wracały? Wiele prób odchudzania kończy się efektem jo-jo. Wynika to z wielu błędów popełnianych na drodze. Wielokrotnie zdarza się, że po odchudzaniu kilogramy wracają. Wcale nie musi tak być. Jak zrobić to raz a skutecznie dowiesz się czytając poniższy artykuł.

Jak szybko schudnąć Kolejna próba odchudzania

Prawdopodobnie szukasz sekretnego sposobu na schudnięcie, a może chcesz szybko schudnąć i być zdrowym. To zazwyczaj nie idzie w parze. Istnieje wiele "modnych" diet. O modach szybko się zapomina.

Dieta ketogeniczna, śródziemnomorska, dr Dąbrowskiego, Kwaśniewskiego, Dukana - można się w tym pogubić. Deficyt kaloryczny to klucz do sukcesu. Może wydawać się to proste, ale tak nie jest.

Czym jest niedobór kaloryczny?

Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie energetyczne. Zależy ono od płci, wieku i masy ciała. Przykładem może być Karolina. Jej zapotrzebowanie kaloryczne (do utrzymania masy ciała) wynosi 2200 kcal. Karolina musiałaby jeść mniej niż wynosi jej zapotrzebowanie kaloryczne, gdyby chciała schudnąć. Na przykład -400kcal lub 1800kcal. Karolina, przeciwnie, musiałaby jeść więcej kalorii, gdyby chciała przytyć.

Kaloryczność to jedno. Jest ona podstawą podstaw. Bardzo ważne są makroskładniki, czyli białka, tłuszcze i węglowodany. Te składniki odżywcze znajdują się w każdym produkcie, który spożywamy. Na przykład mięso jest głównym źródłem białka lub białka plus tłuszczów. Owoce, ziemniaki, ryż, makaron i oleje są źródłem węglowodanów. Oleje, orzechy i nasiona to także źródła tłuszczów. Jeden produkt może dostarczać wielu z nich.

Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Ważne jest, aby wybierać odpowiednie produkty. Kalorie kaloriom nie równe. Teoretycznie możesz jeść co chcesz, a i tak schudniesz. Właśnie!!! Nawet chipsy i słodycze. Ale nie wszystkie produkty spożywcze mają takie same korzyści. Dużo łatwiej jest jeść żywność przetworzoną (słodycze, fast foody itp.) niż uzyskać tę samą ilość energii z warzyw i owoców. Nadal schudniesz jedząc 1800 kcal niezależnie od tego, z jakiego źródła korzystasz (nawet jeśli jesteś w deficycie).

Pamiętaj o tym

Nieprzetworzona żywność sprawi, że dłużej będziesz czuł się syty. Nie będziesz miała ochoty na przekąski i dostarczysz sobie wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Utrata wagi to coś więcej niż zmiana wyglądu. Ważne jest, aby nie wyrządzić sobie krzywdy po drodze.

Uważaj, aby deficyt nie przekroczył pewnej kwoty. Jesteśmy przeciwnikami wszelkich form głodówek i diet o bardzo niskiej zawartości węglowodanów. To pierwszy krok do uniknięcia nie tylko efektu jo-jo, ale także niedoborów żywieniowych i pogorszenia stanu zdrowia. Łatwo jest wpaść w błędne koło, a potem obżerać się. Może to prowadzić do zaburzeń odżywiania i innych problemów.

Który rodzaj diety jest najlepszy?

Najlepsza jest dobrze zaplanowana dieta. Nie należy szukać najnowszego trendu. Często jesteśmy zwabieni nagłówkami w gazetach obiecującymi szybkie rezultaty i chwytami marketingowymi. Pierwszym krokiem do sukcesu jest jedzenie pokarmów, które lubisz jeść. To ma sens.

Jak skutecznie schudnąć Wyznacz sobie cel

Głównym celem jest utrzymanie zdrowej równowagi kalorycznej. Istnieje wiele kalkulatorów online, które obliczają Twoje zapotrzebowanie kaloryczne. Pamiętaj, że deficyt jest obliczany na podstawie Twojego całkowitego metabolizmu (CPM), a nie podstawowej przemiany materii (PPM). Następnie zastanów się, które strategie są najbardziej realne w Twojej sytuacji. Pamiętaj, ile czasu i jak często ćwiczysz, ile masz weekendów i ile czasu na zakupy. Możesz gotować posiłki w porcjach. Powinieneś też zdecydować, ile posiłków będziesz jadł w danym dniu. Nie ma jednej zalecanej ilości. Mogą to być 3, 4 lub 5 posiłków. Ilość energii, którą dajesz, określi, jak duży spadek wagi osiągniesz.

Zmień swoje nawyki, aby schudnąć

Nie spiesz się do końca. Zmień swoje nawyki, aby efekty były trwałe. Zastanów się, jakie błędy żywieniowe popełniłaś. Czy oddawałeś się podjadaniu, nadmiernej ilości słodyczy, dużej ilości soków, czy alkoholu? Być może spożywasz zbyt wiele posiłków w ciągu dnia, a w nocy podjadasz za dużo. Musisz zidentyfikować pierwotną przyczynę swoich problemów, zanim znajdziesz rozwiązanie. Jeśli po zakończeniu diety wrócisz do swoich starych sposobów, to nie potrwa to długo.

Zastanów się, jakie nawyki możesz wprowadzić, które sprawią, że Twoje życie będzie przyjemniejsze. Być może w przeszłości nie jadłaś wystarczająco dużo warzyw. Możesz dodać więcej warzyw do swoich posiłków (lub mogą być one zamrożone, co jest świetną opcją). Lżejsze zamienniki mogą być dobrym rozwiązaniem, jeśli Twój styl życia obejmuje dużo cukrowych napojów, zwłaszcza jeśli piłeś dużo coli. Ustaw przypomnienia na swoim smartfonie, aby przypominały Ci o piciu wody. Możesz też dodać do niej cytrynę, miętę i inne smaki. Znajdź aktywność, którą lubisz, jeśli za dużo siedzisz. Istnieje wiele opcji i każdy rodzaj aktywności jest dopuszczalny, nawet chodzenie. Masz do wyboru basen, jazdę na rowerze, bieganie, siłownię, tenis lub bieganie, a także filmy z YouTube. Znajdź ten, który działa dla Ciebie. Dowiesz się więcej o tym, co jest dla ciebie akceptowalne, jak przetestujesz więcej. Zacznij od małego, poświęcając tylko kilka minut. Nie przesadzaj z ilością ćwiczeń. Lepiej jest robić to częściej i częściej. Aby zdrowe nawyki były trwałe, musisz być systematyczny.

Monitoruj swoje postępy w odchudzaniu

Waga to tylko jedno z narzędzi pomiarowych. Chociaż jest to świetny sposób na monitorowanie postępów, nie zawsze jest wystarczający. Masa ciała waha się z dnia na dzień. Jest to zależne między innymi od fazy twojego cyklu, retencji wody i zawartości pożywienia. Rób zdjęcia. Czasami nie będziesz w stanie dostrzec różnicy w lustrze i na skali. Ponadto, zmierz. Zmierz również obwód ud, brzucha, talii i klatki piersiowej. Bądź świadoma, że mogą wystąpić błędy w pomiarach. Aby pomiary były dokładniejsze, dobrze jest, aby ktoś pomógł Ci się zmierzyć. Załóż dziennik pomiarów i zaplanuj, kiedy będziesz dokonywać pomiarów. Zawsze waż się z pustym żołądkiem. Jest oczywiste, że po jedzeniu Twoja waga wzrośnie.

Jak szybko schudnąć - Znajdź motywację.

Zastanów się, dlaczego tego chcesz. Celem nie powinno być osiągnięcie idealnej sylwetki. Otyłość może prowadzić do chorób serca, nowotworów, cukrzycy i innych chorób. Utrata wagi może poprawić parametry zdrowotne. Rozumiem, że zdrowie nie jest wystarczającą motywacją, zwłaszcza dla młodych ludzi. Pomyśl o innych korzyściach, które uzyskasz zmieniając swój styl życia.

Spisz wszystko na kartce papieru. Co to może być?

  • Utrata wagi sprawi, że poczujesz się szczęśliwszy
  • Będziesz miał więcej energii
  • Nie będziesz odczuwał senności w ciągu dnia.
  • Zwiększysz swoją pewność siebie
  • Będziesz mógł kupić ubrania, które zawsze chciałeś mieć.
  • Będziesz osobą, którą chcesz być
  • Twoja sylwetka będzie wydawała się szczuplejsza.

Jest jeszcze wiele innych rzeczy. Zastanów się, co Cię wewnętrznie motywuje i jakie strategie mogą Ci pomóc w osiągnięciu celów.

Podsumowanie

Realny plan, którego możesz się trzymać, to klucz do sukcesu w odchudzaniu. Ważne są zarówno czynniki psychologiczne, jak i żywieniowe. Istnieje duża szansa, że nie osiągniesz swoich celów, jeśli będziesz stawiać sobie nierealistyczne oczekiwania. Czas nie jest czynnikiem nadrzędnym. Tak czy inaczej uda mu się osiągnąć sukces. Skuteczne nie musi być szybkie działanie. Powoli wprowadzaj zmiany, aby mieć pewność, że będą one trwałe w dłuższej perspektywie.