Smoothies stają się w ostatnich latach coraz bardziej popularne ze względu na łatwość użycia, różnorodność składników i właściwości prozdrowotne. Smoothies są bogatsze od zwykłych soków w błonnik pokarmowy. Dzieje się tak dlatego, że przy ich tworzeniu wykorzystuje się całe owoce i warzywa. Smoothies to świetny sposób na zwiększenie spożycia warzyw w przyjemny sposób. Możemy zrobić smoothies z burakami, szpinakiem lub marchewką. Możesz zrobić smoothies w wielu kolorach, od jasnych kolorów, takich jak banan i mleko kokosowe, do intensywnych czerwieni, takich jak wiśnia i burak. Wiele osób uwielbia zielone smoothies, ponieważ dzięki dodatkom ciemnozielonych warzyw liściastych zachowują swój owocowy smak i są bogate w potas, witaminę K i kwas foliowy.

Smoothie jako posiłek

Czy można zjeść smoothie na śniadanie? Można je również wykorzystać jako podwieczorek. Czasami zastanawiamy się, czy płynne smoothie to dobry pomysł na pełnowartościowy posiłek. Smoothie powinno być traktowane jako pełnowartościowy posiłek, jeśli ma być traktowane jako pełnowartościowy posiłek. Smoothie zrobione z samej pomarańczy i kilku liści szpinaku dostarczy jedynie 100 kcal. Nie można go uznać za pełnowartościowy posiłek. Jeśli dodasz do smoothie inne składniki, takie jak banany, mleko kokosowe, orzechy czy awokado, wartość kaloryczna będzie nieco wyższa, co ułatwi włączenie takiego przepisu do diety.

Smoothie przygotowane ze szpinakiem

Garść szpinaku może być prozdrowotnym dodatkiem do smoothie. Dzięki niemu smoothie nabierze intensywnie zielonego koloru. Można wykorzystać go do zmiksowania w smoothie różnych owoców, takich jak pomarańcze, banany czy jabłka.

Składniki:

  • 0,5 banana,
  • 1 garść szpinaku
  • 1 pomarańcza,
  • 1 łyżeczka miodu

To smoothie dostarcza 200 kcal, w tym 3 g białka, 0,5g tłuszczu i 5 g błonnika.

Smoothie z ananasem

Z ananasem można zrobić egzotyczne smoothie! Najlepiej jest użyć świeżych owoców. Jeśli jednak nie masz świeżych owoców, możesz zrobić smoothie z mrożonym lub puszkowanym ananasem. Można go zmiksować z mlekiem kokosowym, truskawkami lub bananem w zależności od smaku smoothie, na jaki mamy ochotę.

Składniki:

  • 2 plastry ananasa (ok. 160 g)
  • 150g mleka kokosowego
  • 3 całe migdały

Takie smoothie dostarczy 200 kcal, w tym 2 g białka i 10 g tłuszczu. Zawiera również 24 g węglowodanów i 3 gramy błonnika.

Smoothie z burakiem

Buraki to świetny dodatek do smoothie, jeśli zależy Ci na ich bogactwie w antyoksydanty. Możesz przygotować smoothie z burakami, miksując je z innymi soczystymi owocami i surowymi burakami.

Składniki:

  • 50g surowego buraka
  • 1 jabłko,
  • 30 g malin
  • 50 g awokado
  • Użyj odrobiny wody, aby rozcieńczyć roztwór

To smoothie dostarcza 200 kcal, w tym 3 g białka, 8,5g tłuszczu, 22 gramy węglowodanów i 7,5g błonnika.

Którą butelkę do smoothie wybrać?

Musimy mieć pewność, że nasze butelki do smoothie są zarówno wysokiej jakości, jak i łatwe w transporcie. Pozwoli nam to na swobodę spożywania smoothie w dowolnym miejscu, czy to w pracy, czy w podróży. Musimy mieć świadomość, że otwór butelki smoothie powinien być na tyle duży, abyśmy mogli ją łatwo umyć po wypiciu. Plastikowe butelki do smoothie są dobrym rozwiązaniem, jeśli chcesz zmniejszyć wagę. Weź pod uwagę fakt, że butelka smoothie jest przeznaczona do przechowywania żywności. Upewnij się również, że nie ma ona nieprzyjemnego zapachu.

Wiele cateringów dietetycznych oferuje diety oparte na sokach i smoothie. Wystarczy wpisać swoje miasto w naszej wyszukiwarce diet pudełkowych i wybrać filtr Rodzaj diety - Detoks/dieta sokowa/post, aby znaleźć taką ofertę.