Autorem artykułu jest dietetyk mgr Joanna Marciszewska.
Alkohol pijemy przy różnych okazjach: urodzinach, weselach czy świętach. Wiele osób zastanawia się, czy dobrze jest pić alkohol będąc na diecie. Czy alkohol i dieta zawsze wzajemnie się wykluczają? Aby odpowiedzieć na to pytanie, musimy najpierw zastanowić się nad celem naszej diety.
Czego dowiesz się czytając ten artykuł?
- Alkohol a dieta:
- Jak wygląda metabolizm alkoholu, gdy pijesz alkohol na diecie?
- Alkohol a odchudzanie
- Alkohol a dieta pudełkowa
- Alkohol a odchudzanie - wpływ na apetyt
- Alkohol i dieta na przyrost masy mięśniowej
- Jak alkohol na diecie wpływa na zdrowie?
- Jak alkohol na diecie wpływa na zdrowie?
Prawidłowa dieta a alkohol
Spożywanie alkoholu może zwiększyć ilość przyjmowanych kalorii podczas stosowania diety. Jest to jednak bardziej niebezpieczne dla osób, które zmieniają dietę ze względu na stan zdrowia. Spożywanie alkoholu może być szkodliwe dla osób z chorobami wątroby, rakiem lub wrzodami żołądka. Może mieć również poważne skutki dla diabetyków i osób cierpiących na choroby układu krążenia. Spożywanie alkoholu może utrudniać wysiłki zmierzające do osiągnięcia celów, takich jak budowanie masy mięśniowej, poprawa wyników sportowych, poprawa sprawności fizycznej. Wpływ alkoholu na zdrowie, samopoczucie i dietę zależy od spożywanej ilości, częstotliwości spożywania oraz innych cech indywidualnych, takich jak płeć, masa ciała czy wydolność enzymów wątrobowych.
Wiele osób pije alkohol w celu poprawy nastroju, zmniejszenia stresu i rozładowania napięcia psychicznego. W zależności od jego stężenia we krwi, substancja ta ma różny wpływ na funkcjonowanie organizmu. W przedziale 50-150mg alkoholu/dl występuje uczucie odprężenia i chęć do rozmowy. Występują również zmiany w nastroju (poprawa, lub pogorszenie), upośledzenie koncentracji, koordynacji i logicznego myślenia. Gdy stężenie alkoholu osiąga 150-250mg/dL, ludzie zaczynają odczuwać więcej negatywnych skutków, w tym nudności, senność i niepewny chód. Doświadczają również ogólnych zmian w zachowaniu. Poziomy powyżej 300 mg/dL mogą być szczególnie szkodliwe dla zdrowia. Mogą powodować trudności w oddychaniu, zaburzenia pamięci i komunikacji, wymioty, a nawet śpiączkę lub śmierć.
Alkohol a dieta - Na czym polega metabolizm alkoholu?
Istnieje kilka czynników, które wpływają na stężenie etanolu we krwi po spożyciu alkoholu. Ze względu na to, nawet jeśli dana osoba wypije taką samą ilość, może nie doświadczyć objawów nietrzeźwości. Jednak inna może. Jakie czynniki decydują o tym, czy możemy osiągnąć niższy czy wyższy poziom alkoholu we krwi?
- Rodzaj i dawka alkoholu- największym czynnikiem decydującym o poziomie alkoholu we krwi jest to, ile alkoholu spożywasz. Im więcej etanolu spożyjesz, tym wyższe będzie Twoje stężenie alkoholu we krwi. Zauważono również, że ważny jest rodzaj i ilość spożywanego alkoholu. Trunki wysokoalkoholowe, takie jak wódka czy whisky, są szybko wchłaniane przez organizm i powodują wyższe stężenie alkoholu we krwi.
- Skład ciała - Wiele badań wykazało, że po wypiciu tej samej ilości etanolu, stężenie alkoholu we krwi jest niższe, gdy masa ciała jest wyższa. Całkowita woda w organizmie (TBW) jest ważniejsza niż masa tłuszczu w organizmie, ponieważ alkohol lepiej rozpuszcza się, gdy jest w wodzie. Mężczyźni i osoby z bardziej rozwiniętą masą mięśniową mają wyższy poziom TBW. Na całkowitą zawartość wody u osób starszych wpływa rozpad tkanki mięśniowej.
- Szybkość spożycia - Ta sama ilość alkoholu spożyta w krótkim czasie spowoduje wzrost jego stężenia we krwi, ponieważ jest szybciej wchłaniany.
- Pokarm w żołądku- osoby, które piją alkohol z jedzeniem będą miały niższe stężenie alkoholu we krwi.
- Genetyka określa zdolność wątroby do metabolizowania etanolu. Ilość i tempo, w jakim wątroba wydziela enzymy. Dehydrogenaza alkoholowa jest głównym enzymem odpowiedzialnym za rozkładanie alkoholu. Jego produkcja zależy od płci i pochodzenia etnicznego (organizm kobiety może produkować mniej niż mężczyzny). Gdy alkohol spożywany jest w dużych dawkach, do akcji włącza się również mikrosomalny układ oksydacyjny, który przyspiesza rozkład etanolu.
Ta sama dawka alkoholu może mieć różne skutki dla poszczególnych osób ze względu na wiele czynników, które wpływają na stężenie alkoholu po wypiciu.
Oto bardziej szczegółowy artykuł o czynnikach, które wpływają na nasze tempo metabolizmu alkoholu: Co wpływa na nasze tempo metabolizmu alkoholu.
Alkohol a utrata wagi
Każdy gram alkoholu zawiera około 7 kcal. Jest to więcej niż ilość energii dostarczanej przez białko i węglowodany. Organizm ludzki nie jest w stanie przekształcić cząsteczek alkoholu w tłuszcz jako formę rezerwową po spożyciu nadmiaru energii. Dlatego po wypiciu napoju alkoholowego kilokalorie muszą być wykorzystane na zaspokojenie zapotrzebowania energetycznego. Jeśli spożywamy jedzenie i alkohol razem, nadmiar kalorii ze wszystkich składników zostanie zmagazynowany w postaci tkanki tłuszczowej.
Czy można połączyć alkohol i odchudzanie? Aby zredukować nadmiar masy ciała, należy spożywać mniej kalorii niż jest to konieczne do utrzymania obecnej wagi.
Alkohol i dieta pudełkowa
Czy można łączyć alkohol i dietę pudełkową? Jeśli stosujesz catering dietetyczny z indywidualnie dopasowanymi kaloriami, picie większej ilości alkoholu może skutkować nadmiarem kilokalorii i brakiem utraty lub przyrostem wagi. Możesz uniknąć tego efektu, wykluczając alkohol z menu diety pudełkowej lub zmniejszając jego ilość, pamiętając jednocześnie, że napoje alkoholowe są wysokokaloryczne. Na przykład:
- Kieliszek czerwonego wytrawnego (150 ml), ma około 100 kcal.
- Kieliszek wódki (25ml) zawiera około 55kcal.
- Butelka piwa (500ml) zawiera około 250kcal.
- Porcja whisky (50ml) zawiera około 110 kcal.
Alkohol a odchudzanie - czyli czysta matematyka
Osoba, która wypija dwa piwa dziennie, trzy razy w tygodniu, spożyje około 1500 kcal więcej w ciągu tygodnia. Jeszcze więcej kalorii można spożyć mieszając napoje wysokoprocentowe ze słodzonymi napojami. Jeden wieczór picia 400 ml wódki i 1 litra soku pomarańczowego da nam aż 1300 dodatkowych kcal. Aby dieta była skuteczna, należy ograniczyć i kontrolować jej spożycie ze względu na możliwość znacznego przekroczenia zapotrzebowania energetycznego.
Alkohol a odchudzanie - wpływ na apetyt
Liczne badania wykazały, jak upojenie alkoholowe może wpływać na nasze wybory żywieniowe. Alkohol może zwiększać uczucie głodu, ponieważ ma niski indeks glikemiczny. Dzieje się tak dlatego, że wątroba, odpowiedzialna za uwalnianie zmagazynowanej glukozy, gdy poziom glukozy we krwi spada, aby przeprowadzić metabolizm alkoholu, nie jest w stanie odpowiednio wyrównać poziomu glukozy. W konsekwencji, zwłaszcza u osób, które nie jedzą podczas picia alkoholu, zauważają spadek glukozy we krwi. Ma to wpływ na pobudzenie ośrodka głodu i skutkuje zwiększonym apetytem.
Po drugie, osłabiona siła woli i mniej świadome odczuwanie sytości to powody, dla których w stanie upojenia częściej sięgamy po jedzenie. Nasz apetyt na słone potrawy wzrasta ze względu na odwadniające działanie alkoholu. Ponieważ sód jest pierwiastkiem zwiększającym retencję wody w organizmie człowieka, może to być spowodowane odwadniającym działaniem alkoholu.
Innym powodem, dla którego alkohol i utrata wagi nie mieszają się, jest to, że oba są niezdrowe. Ludzie są również bardziej skłonni do podejmowania niezdrowych decyzji żywieniowych w nocy ze względu na ograniczoną dostępność zdrowej żywności. Fast-food jest najczęstszym rodzajem cateringu w nocy. Badania pokazują, że kiedy pod wpływem alkoholu, ludzie mają tendencję do jedzenia mniej zdrowych posiłków, mniej warzyw i więcej fast-foodów.
Alkohol i dieta na zwiększenie masy mięśniowej
Czy osoby, które obawiają się przybrania na wadze, mogą pić alkohol bez obaw teraz, gdy ustalono związek między spożywaniem alkoholu a utratą wagi? Inną kwestią jest związek między alkoholem a dietą na zwiększenie masy mięśniowej. Spożywanie alkoholu może mieć negatywny wpływ na budowę mięśni.
zakłóca adaptację organizmu do ćwiczeń. , z drugiej strony zmniejsza wydajność fizyczną ze względu na swoje odwadniające działanie. Spożywanie alkoholu po ćwiczeniach zostało wykazane w badaniach, że zmniejsza syntezę białek mięśniowych pomimo wysokobiałkowego, dobrze zbilansowanego posiłku potreningowego. Alkohol w diecie - regularne spożywanie alkoholu może prowadzić do obniżenia poziomu testosteronu, a tym samym spowolnienia procesu budowy tkanki mięśniowej.
Alkohol w diecie: Jakie są skutki zdrowotne?
Istnieje wiele korzyści zdrowotnych wynikających z ograniczenia spożycia alkoholu. Należą do nich: mniej kaloryczna dieta, lepsza budowa mięśni i zmniejszenie ryzyka chorób serca. Alkohol jest szkodliwy dla niemal każdego organu w naszym ciele. Jest również odpowiedzialny za 60 chorób i zaburzeń.
20% zgonów związanych z alkoholem to choroby układu krążenia, takie jak choroba niedokrwienna serca i nadciśnienie tętnicze. Schorzenia te mogą prowadzić do udarów i zawałów serca. Rak jest również ryzykiem dla osób nadużywających alkoholu, zwłaszcza nowotwory jamy ustnej i gardła, przełyku lub okrężnicy, wątroby, piersi. Marskość wątroby to kolejna potencjalnie śmiertelna konsekwencja, zwłaszcza że postępuje tak szybko, a przeszczepy wątroby nie są dostępne dla osób z problemem alkoholowym. Alkohol na diecie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Nawet jeśli jest spożywany w ilości kalorycznej, która zaspokaja nasze potrzeby, nie będzie sprzyjał zdrowiu.
Skuteczna dieta a alkohol - Jak picie alkoholu wpływa na efekty diety?
Alkohol jest niebezpieczny dla osób z marskością wątroby, nowotworami, miażdżycą i innymi chorobami, które wymagają całkowitej abstynencji. Osoby zdrowe, które chcą schudnąć lub nabrać masy mięśniowej powinny być świadome zawartości kalorycznej spożywanych trunków. Powinny również ograniczyć częstotliwość ich picia oraz jedzenie, które wybierają w stanie odurzenia.
Czy alkohol może być włączony do diety? Alkohol nie powinien przeszkadzać nam w osiągnięciu celów dietetycznych, jeśli będziemy go pić okazjonalnie i kontrolować jego ilość. Ważne jest, aby pamiętać o wszystkich zagrożeniach i wcześniej przygotować lub zaplanować posiłki, które będziemy spożywać z alkoholem.
O czym warto pamiętać w kwestii alkoholu i diety? Ważne jest, aby być świadomym spożywanych napojów, zwłaszcza alkoholowych. Często są to wysokosłodzone soki owocowe lub napoje typu cola, które mogą zawierać dużo kalorii.
Popularne wpisy na blogu:
Co jeść w PCOS?
Jak stosować dietę niskoglikemiczną w praktyce?
Jaka jest różnica między indeksem glikemicznym a ładunkiem glikemicznym?
Tabela indeksu glikemicznego - produkty zbożowe, warzywa, owoce
Dieta Montignaca - efekty, menu, zasady
Czy poliole są zdrowe? Czy można je stosować w leczeniu cukrzycy?
Jaki jest wpływ snu, stresu i wysiłku fizycznego na cukrzycę?
Cukrzyca - objawy i powikłania. Czego nie jeść przy cukrzycy?
Ile węglowodanów na diecie redukcyjnej? Ile makroskładników jest na diecie redukcyjnej?
Dlaczego nie chudnę? Zastój wagi: 5 najczęstszych przyczyn
Co powoduje, że jesteś otyła? Czego powinnaś unikać będąc na diecie odchudzającej?
Przepisy na posiłki potreningowe
Dieta na masę - zasady. Co jest podstawą budowania masy mięśniowej?
Czym jest głód emocjonalny i jak go odróżnić od głodu fizycznego?