Motywacja to największy wróg diety odchudzającej. Warto podjąć odpowiednie kroki, aby nie stracić motywacji już na początku swojej drogi odchudzania. Najłatwiejszym etapem odchudzania jest zazwyczaj początek. Mamy jeszcze mnóstwo energii i zapału. Zdarza się, że po zakończeniu diety odchudzającej czujemy się wydrenowani i zniechęceni. Dzieje się tak dlatego, że nasza siła woli była testowana przez ostatnie kilka tygodni lub dni, ale wiemy, że czeka nas wiele pracy, aby osiągnąć ostateczny cel. Dobrym pomysłem, od samego początku, jest pokonanie tego braku motywacji. Jak zbudować stabilną motywację do odchudzania?
O tym jak zmotywować się do konsekwentnych ćwiczeń piszemy tutaj: Trening w domu - Jak ćwiczyć regularnie? Oto kilka sposobów na motywację i dyscyplinę w domu.
Krok pierwszy: Realistyczne postanowienia ograniczą nasz brak motywacji
Osobom, które wyznaczyły sobie bardzo ścisłe i trudne cele, raczej nie brakuje motywacji. Jeśli założymy sobie, że przez najbliższe kilka miesięcy nie zjemy ani jednej uncji słodyczy, nie będziemy spóźniać się na posiłki nawet o 15 minut i będziemy stosować niskokaloryczną dietę, w której łatwo o uczucie głodu i osłabienia. Wtedy... szybko okaże się, że brakuje nam motywacji! Zastanówmy się najpierw, jakie jest prawdopodobieństwo, że osiągniemy nasz cel. Jeśli nie jest ono małe, możemy spodziewać się braku motywacji.
Aby uniknąć problemu braku motywacji do odchudzania, należy zastanowić się, co realnie możemy zrobić, aby nie musieć ciągle martwić się o dietę, mieć energię do życia i wystarczająco dużo odpoczynku. Zaakceptowanie tego, że będą momenty, w których pojawi się pokusa zjedzenia ciastka sprawi, że im szybciej stracimy motywację, tym łatwiej będzie to zrobić. Wszyscy powinniśmy pamiętać o zdrowym rozsądku. Odrobina dodatkowej motywacji może pomóc nam uniknąć utraty motywacji. Jeśli jednak zdarza się to często, może prowadzić do niesatysfakcjonujących spadków wagi.
O tym jak można ograniczyć nadmierne sięganie po słodycze pisaliśmy w tym artykule: Jak ograniczyć słodycze i jak się do tego zmotywować. Część I
Ułatwienie to drugi krok do pokonania braku motywacji
Nie możemy podjąć działania, jeśli brakuje nam motywacji, więc maksymalnie ułatwmy sobie odchudzanie. Sprawmy, aby odchudzanie było proste i nie zajmowało zbyt wiele czasu . Czasochłonne diety nierzadko powodują brak motywacji. Mało prawdopodobne jest, że będziemy mieli czas na ugotowanie 5 posiłków dziennie, jeśli nie będziemy często gotować.
Powinniśmy ułatwić sobie odchudzanie, jeśli chcemy mieć pewność, że brak motywacji nie przeszkodzi nam w osiągnięciu celu. Zamówienie cateringu dietetycznego sprawi, że łatwiej będzie nam uniknąć utraty motywacji. Nie będziemy musieli spędzać godzin na liczeniu kalorii, robieniu zakupów, gotowaniu i przygotowywaniu posiłków. Jeśli nasz brak motywacji wynika z niemożności powstrzymania się przed podjadaniem, nie kupujmy w domu słodyczy. Utrudni to ich zjedzenie, a może nawet wymagać od nas pójścia do sklepu.
Krok trzeci: W walce z brakiem motywacji mogą pomóc przyjaciele.
Warto pamiętać, że łatwiej jest mieć przyjaciół niż zmierzyć się z problemem braku motywacji podczas próby odchudzania. Rozmowa o swoich celach z bliskimi osobami i podzielenie się tym, co chcesz zmienić w swoim życiu, pomoże Ci otrzymać wsparcie. Jest to ogromny wróg niskiej motywacji. Jeśli mamy szansę, możemy wyruszyć w podróż odchudzającą razem. Dzięki temu łatwiej będzie mieć się na baczności i zapobiegniemy pojawieniu się jakichkolwiek oznak braku motywacji. Możemy wspólnie ćwiczyć, wspólnie uzgadniać catering dietetyczny i omawiać wszelkie obawy, które mogą świadczyć o tym, że mamy problemy ze znalezieniem motywacji.