Każdy, kto chce schudnąć, prawdopodobnie zastanawia się, co oznacza spalanie tłuszczu. W tym artykule poznasz kilka faktów na temat spalania tłuszczu, które zmienią sposób, w jaki postrzegasz odchudzanie.Table Of Contents:Trochę podstaw

Ważne jest, aby zrozumieć, jak dzieje się magazynowanie tłuszczu, aby lepiej zrozumieć spalanie tłuszczu. Spalanie tłuszczu nie nastąpi, jeśli dzienny wydatek energetyczny przekracza ilość spożywanych kalorii. Zamiast tego, będzie on przechowywany jako tkanka tłuszczowa. To właśnie powoduje, że komórki tłuszczowe rosną lub kurczą się. Spalanie tłuszczu natomiast nie przyczynia się do zmniejszenia wielkości komórek tłuszczowych. Nie możemy zmniejszyć ich liczby za pomocą diety czy aktywności fizycznej.

Jakie jest tempo utraty tkanki tłuszczowej?

Mobilizacja jest pierwszym etapem spalania tłuszczu. Po niej następuje uwolnienie kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej. Proces ten nazywany jest lipolizą. Istnieje kilka czynników, które wpływają na szybkość spalania tłuszczu.

  • Nasza dieta będzie miała niższą kaloryczność (CPM - Caloric Metabolis) i nastąpi spalanie tłuszczu. Konieczny jest tak zwany deficyt energetyczny. Łatwiej będzie utrzymać spalanie tłuszczu, jeśli będziemy się ciągle ruszać - zwiększy to CPM, dzięki czemu łatwiej będzie osiągnąć deficyt kaloryczny i nadal pokrywać wszystkie składniki odżywcze.
  • Wielkość komórek tłuszcz owych Okazuje się, że spalanie tłuszczu, czyli uwalnianie kwasu tłuszczowego z tkanek tłuszczowych jest łatwiejsze, gdy komórki tłuszczowe mają duże rozmiary. Im mniejsze komórki tłuszczowe, tym trudniej jest stracić tłuszcz. Osoby z dużą ilością tkanki tłuszczowej mogą doświadczyć szybszej utraty tłuszczu niż osoby, których ciało jest w normie lub które chcą stracić tylko niewielką ilość. Ponieważ osoby otyłe mają więcej komórek tłuszczowych, kwasy tłuszczowe będą łatwiej uwalniane, a spalanie tłuszczu nastąpi szybciej.
  • Tłuszcz typu jest przechowywany w tkankach tłuszczowych. Zauważono, że spalanie tłuszczu postępuje tym szybciej, im wyższy jest poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych w danej komórce tłuszczowej. Dolne partie ciała, takie jak uda i pośladki, są bardziej narażone na wysoki poziom tłuszczu nasyconego. To sprawia, że utrata tłuszczu z tych obszarów jest trudniejsza.
  • Poziom stresu - Bycie zestresowanym może prowadzić do zwiększenia produkcji hormonu stresu, kortyzolu. Stężenie kortyzolu we krwi wzrośnie, jeśli jesteśmy pod wpływem długotrwałego stresu. Może to utrudnić spalanie tłuszczu i może nawet spowodować utratę wagi.
  • Wrażliwość na insulinę Chociaż insulina jest niezbędna do naszego życia, jej utrzymujący się wysoki poziom może stanowić problem w spalaniu tłuszczu. Niewielki wzrost poziomu insuliny może mieć znaczący wpływ na spalanie tłuszczu. Lipoliza, czyli proces uwalniania kwasów tłuszczowych z tkanki tłuszczowej, może zostać zahamowana nawet o 90%. Wysoki poziom insuliny może prowadzić do znacznego zahamowania spalania tłuszczu u osób z insulinoopornością i hiperinsulinemią.

Co się dzieje, gdy tłuszcz jest spalany?

Kiedy kwasy tłuszczowe zostaną już uwolnione z tkanki tłuszczowej i trafią do krwiobiegu, wtedy następuje kolejny etap utraty tłuszczu, czyli utlenianie. Jest to element spalania tłuszczu. Zachodzi ono przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, ale może zachodzić również w innych miejscach, takich jak wątroba czy serce. Kwas tłuszczowy zostaje zamieniony na energię poprzez reakcję z tlenem. Nasz organizm zużywa wtedy energię, a następnie wydala dwutlenek węgla i wodę. Produktami spalania tłuszczu są woda, CO2 i energia.

Kiedy następuje spalanie tłuszczu?

Podsumowując, tkanka tłuszczowa jest spalana tylko wtedy, gdy spożywamy mniej kalorii niż wynosi nasze CPM. Pamiętajmy, że spalanie tłuszczu nie zmniejszy liczby komórek tłuszczowych, a jedynie ich wielkość. Spalanie tłuszczu zależy również od wielkości komórek tłuszczowych - spalanie tłuszczu jest bardziej efektywne, gdy komórki tłuszczowe są większe. Wybór stylu życia może mieć wpływ na spalanie tłuszczu. Życie, które jest stresujące i siedzące nie sprzyja utracie wagi. Należy również pamiętać, że wahania hormonów, takich jak insulina, mogą spowalniać spalanie tłuszczu.