Całkowita przemiana materii odnosi się do ilości energii, której Twój organizm potrzebuje każdego dnia, aby efektywnie funkcjonować. W niektórych przypadkach może się ona różnić. Ważne jest, aby znać wartość CPM, zwłaszcza dla tych, którzy próbują stracić lub zyskać na wadze. Czy wiesz, ile jedzenia potrzebujesz? Dowiedz się, jak dokładnie obliczyć CPM!

Co to jest całkowita przemiana materii?

Całkowita przemiana materii (CPM), to suma zużycia energii przez organizm. CPM obejmuje podstawową przemianę materii (PPM) oraz poziom aktywności fizycznej. PPM oblicza się za pomocą specjalnych wzorów. PAL jest określany na podstawie aktywności fizycznej danej osoby. Liczby te są stałe.

Co to jest całkowity metabolizm? Aby funkcjonować, każda osoba potrzebuje energii. Zapotrzebowanie na kalorie może się różnić w zależności od płci, wieku i aktywności fizycznej. CPM to skrót od angielskiego określenia total metabolic rate. Jest to ilość energii wymagana przez organizm, aby wszystkie jego procesy przebiegały sprawnie i efektywnie. Jest to również punkt wyjścia do ustalenia deficytu kalorycznego w celu utraty wagi.

Jak wykorzystać tę wiedzę?

CPM jest kluczem do całkowitego metabolizmu. Ale co to właściwie znaczy? CPM można określić jako ilość energii, której dana osoba potrzebuje w ciągu danego dnia. Może też przekładać się na utratę lub przyrost wagi. Twoja masa ciała zmniejszy się, jeśli będziesz spożywać mniej energii niż wynosi Twój CPM. Jeśli będziesz spożywać więcej, wzrośnie. Jeśli chcesz schudnąć lub przytyć, bardzo pomocne jest określenie swojego CPM.

Ważne jest, aby znać swój CPM, niezależnie od tego, czy próbujesz schudnąć czy przytyć. Dzięki tej informacji łatwiej będzie Ci osiągnąć swój cel.

Jak obliczyć CPM (całkowity metabolizm).

Obliczenie CPM można zrobić bardzo łatwo. Znacznie trudniej jest określić dwa składniki, które składają się na całkowity metabolizm. PPM i PAL to dwie składowe całkowitego metabolizmu.

Pierwszy z nich reprezentuje wydatki energetyczne organizmu. Jest to ilość energii, którą organizm zużywa do utrzymania stałej temperatury ciała, rytmu serca i metabolizmu. Na PPM ma wpływ wiele czynników, w tym wiek. Jest on wyższy wśród dzieci i młodzieży, które są w fazie intensywnego rozwoju. To samo dotyczy kobiet w ciąży, których organizm zużywa więcej energii, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu.

Rodzaj wykonywanego zawodu może również wpływać na PAL. Na przykład osoba, która wykonuje pracę stojącą ma wartość PAL 1,8-1,9. Osoba, która wykonuje ciężką, fizyczną pracę ma wartość PAL 2,0 lub więcej. Wartość PAL równa 1,4 jest stosowana dla osób, które prowadzą siedzący tryb życia, tzn. wykonują tylko pracę biurową i nie wykonują żadnych innych czynności (robią krótkie spacery).

Twoja aktywność fizyczna będzie miała wpływ na wartość CPM. Jeśli wybierzesz schody zamiast windy, możesz zwiększyć ilość spalonych kalorii.

Całkowity metabolizm - skorzystaj z kalkulatora

Ten wzór może być użyty do obliczenia dziennego zapotrzebowania na kalorie. Kalkulator kalorii został stworzony, aby ułatwić obliczenie CPM danej osoby przy użyciu podanych danych. 

Aby obliczyć swój całkowity metabolizm, nie musisz korzystać ze wzorów. Kalkulator kalorii pomoże Ci szybko obliczyć Twój całkowity metabolizm.

Oto jak obliczyć CPM:

CPM = PAL x PPM

Chociaż obliczenie PPM wydaje się trudniejsze, istnieją kalkulatory kalorii, które mogą Ci pomóc. Będziesz musiał znać swoją masę ciała i wzrost. Następnie będziesz musiał obliczyć wartość PAL. Jeśli prowadzisz siedzący tryb życia, Twoja aktywność ogranicza się do chodzenia, to PAL powinien wynosić 1,4. Wartość ta wzrośnie, jeśli Twoja codzienna aktywność wzrośnie lub prowadzisz inny tryb życia. Dzieje się tak dlatego, że osoba, która siedzi przez 8 godzin dziennie, wydatkuje mniej energii niż kelner, który jest w ciągłym ruchu. Zapotrzebowanie kaloryczne wzrasta w czasie ciąży o około 500 kcal podczas karmienia piersią, 285 kcal w pierwszym trymestrze i 85 kcal w drugim.