Wskaźnik BMI to prosty sposób na ocenę stanu odżywienia. Jego wyniki można wykorzystać do określenia, czy dana osoba ma normalną wagę, zbyt małą lub zbyt dużą. Dowiedz się, jak interpretować swój wskaźnik BMI w zależności od wieku.

BMI jest miarą masy naszego ciała. Może pomóc nam określić, czy jesteśmy w normie. Jednak może na niego wpływać nasz wiek. Normę BMI dla Twojego wieku można znaleźć tutaj.

Czy istnieje kalkulator BMI, który uwzględnia wiek?

Do obliczenia BMI nie jest konieczne podanie wieku danej osoby. Obliczenie omawianego BMI nie uwzględnia tego parametru, ale w zależności od wieku może mieć inną interpretację. Dotyczy to zarówno dzieci i nastolatków, jak i osób starszych.

W jaki sposób obliczyć swoje BMI?

Chcesz dowiedzieć się, jak obliczamy BMI. Do obliczenia BMI potrzebujemy tylko dwóch informacji: wzrostu i wagi. Wskaźnik ten można następnie łatwo obliczyć za pomocą kalkulatora BMI lub ręcznie.

Wzór na BMI

Jeśli nasz wzrost wynosi 170 cm, a waga 70 kg, to musimy najpierw obliczyć ile wynosi nasz wzrost podniesiony do kwadratu, jeśli podamy go w metrach. Jest to 1,70m*1,70m = 2,89m2.

Przez tę liczbę dzielimy naszą masę ciała. Jest to 70kg / 2,89m2 = 22,25kg/m2.

Aby określić swoje BMI, możesz zmierzyć swój wzrost i wagę. Przy pomocy tych danych można obliczyć swój wskaźnik masy ciała.

BMI może być nieco inne dla dzieci i młodzieży, a także osób starszych. Niektóre źródła podają, że BMI w granicach 23-28 jest normą dla osób w wieku 55-65 lat. BMI wyższe niż 28 uznawane jest za nadwagę. Po ukończeniu 65 roku życia klasyfikacja zmienia się na: BMI 24 oznacza, że masz niedowagę, BMI między 25 a 29 normalną wagę, a BMI powyżej 29 wskazuje, że masz nadwagę.

Aby jak najlepiej zadbać o swoje zdrowie, każdy powinien znać swoje BMI. W prosty sposób można obliczyć swoje BMI.

Czy BMI zależy od wieku?

BMI nie uwzględnia wieku, ale jego interpretacja może być różna w zależności od wieku danej osoby. Powyższa tabela służy do określenia stanu odżywienia dla osób dorosłych. Jednak BMI może być interpretowane w różny sposób po osiągnięciu przez osobę 55 lat. Siatki centylowe są używane do oceny stanu odżywienia dla dzieci i młodzieży. Siatki te uwzględniają płeć i wiek.

Przelicznik BMI-wiek - Jak obliczyć BMI używając wieku dziecka

Do obliczania BMI dla dzieci i młodzieży stosuje się ten sam wzór, co dla dorosłych. Siatki centylowe pozwalają sprawdzić, czy BMI dla danego wieku jest prawidłowe. Są to wartości odczytane:

  • Poniżej 3. percentyla: niedowaga
  • Nadwaga - powyżej 90. percentyla
  • Otyłość - powyżej 97. percentyla

Łatwiejsze może być skorzystanie z gotowych kalkulatorów, które po uwzględnieniu wieku, wagi, wzrostu i wskazaniu centyla obliczają BMI. Taki kalkulator można znaleźć na stronie internetowej Centrum Zdrowia Dziecka.

Siatki centylowe są czułym wskaźnikiem stanu zdrowia dziecka i mogą służyć do oceny dynamiki jego rozwoju. Pozwalają wykryć odchylenia od normy, co jest kluczowe w profilaktyce i leczeniu różnych schorzeń u dzieci.

Na podstawie swojej wagi, wieku i wzrostu oblicz swoje BMI

Przy obliczaniu BMI pomocne jest porównanie swojego BMI z normami dla danej grupy wiekowej. Jest to szczególnie ważne dla osób starszych, a także dla dzieci i nastolatków. W Internecie dostępnych jest wiele kalkulatorów, które można wykorzystać do obliczenia norm dla osób powyżej 18 roku życia.

Z pomocą kalkulatora możesz obliczyć swoje BMI. Należy pamiętać o różnych normach wiekowych.

Co ma wspólnego wiek z interpretacją BMI?

BMI służy do oceny prawidłowej wagi danej osoby. Jak wszyscy wiecie, nadwaga, niedowaga lub otyłość mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie w każdym wieku. Dlaczego BMI na poziomie 25 dla osób starszych nie wskazuje na nadwagę? Niedożywienie jest częstsze u osób starszych, zwłaszcza tych, które są w podeszłym wieku. Dzieci są zazwyczaj mniejsze od dorosłych pod względem wzrostu i wagi. Chociaż BMI dziecka może być wyższe niż dorosłego, nie musi to wskazywać na problem z wagą w tej grupie wiekowej.

BMI nie zależy bezpośrednio od wieku, ale jego interpretacja już tak.

Dowiedz się więcej o normach BMI w zależności od wieku

  • Za prawidłowy uważa się wskaźnik BMI pomiędzy 3. a 90. percentylem dla dzieci i młodzieży poniżej 18 lat.
  • Prawidłowa waga jest definiowana jako BMI pomiędzy 18,5-24,9 dla osób w wieku 18-65 lat.
  • BMI pomiędzy 23-28 to normalna waga dla osób powyżej 65 roku życia.
  • Wskaźnik BMI dla seniorów nie powinien być niższy niż 22.

BMI - profilaktyka

Jeśli Twoje BMI jest wyższe niż 25 kg/m2 przed 65 rokiem życia lub 28 kg/m2 po 65 roku życia, to powinieneś rozważyć program utraty wagi, aby osiągnąć prawidłową masę ciała. Utrzymanie normalnego BMI w zalecanych granicach to coś więcej niż kwestia wizualna. Właściwe zarządzanie wagą ma wiele korzyści zdrowotnych. Zbyt wysokie BMI (powyżej 30 kg/m2) wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia poważnych chorób. Otyłość jest problemem.

Popularne wpisy na blogu:

Zamienniki cukru okiem dietetyka. Stres w cukrzycy - jak z nim wygrać? Porady dla osób chorych na cukrzycę
5 rzeczy, o których warto pamiętać, gdy zaczynasz trening
Jak stworzyć prosty program treningowy 9 kroków do stworzenia indywidualnego planu
12 ćwiczeń, których powinieneś się nauczyć i dlaczego
Rozgrzewające śniadanie na ciepło - przepisy na 450kcal
Która opcja cateringu dietetycznego jest dla Ciebie najlepsza?
Jak utrzymać motywację przy swoich noworocznych postanowieniach
Mity o treningu siłowym - Czy podczas wykonywania przysiadu z kolanami kolana mogą wystawać poza palce stóp?
Mity na temat treningu siłowego. Czy martwy ciąg jest niebezpieczny?
Przepis na brownies z fasoli i bananów - dieta sirtfood na Dietly Kitchen
Pięć zdrowych przekąsek na sylwestra
Rozgrzewająca zupa na jesień przepisy: 5 zdrowych propozycji
Jak urozmaicić trening siłowy? Pięć sposobów na urozmaicenie treningu siłowego według trenera
Jak urozmaicić swoją dietę? - Węglowodany proste i skrobiowe pomysły na uzupełnienie obiadu.