Regularne spożywanie 5 posiłków dziennie to standard zdrowego odżywiania. Wiele osób wprowadza zmiany w swojej diecie, jedząc pięć razy dziennie. Czasami staje się to tak kuriozalne, że ludzie jedzą dosłownie z zegarkiem w ręku. W celu schudnięcia zdarzają się sytuacje, kiedy ktoś je śniadanie, obiad, kolację, podwieczorek i drugie śniadanie. Takie postępowanie przynosi efekt odwrotny do zamierzonego. Dla niektórych osób dieta 5 posiłków dziennie jest frustrująca, ponieważ czują, że ich życie kręci się wokół stołu. Dieta 5 posiłków ideałem? Warto się jej przyjrzeć.

Czego nauczy Cię ten artykuł?

 • 5 posiłków dziennie w diecie odchudzającej
 • Co jeść na 3,4 i 5 posiłków dziennie?
 • Menu na 5 posiłków dziennie
 • Czy jedząc mniej niż 5 posiłków dziennie mogę spowolnić swój metabolizm?
 • Czy można schudnąć jedząc mniej niż pięć posiłków dziennie?
 • Dieta odchudzająca a liczba posiłków w ciągu dnia
 • Istnieją plusy i minusy spożywania mniej niż 5 posiłków dziennie
 • Godziny spędzone na spożywaniu 5 posiłków dziennie
 • Jak zaplanować 5 posiłków dziennie?

Czy dieta 5 posiłków dziennie jest naprawdę najlepsza? Jak to wpływa na tempo metabolizmu? Czy jesteśmy w stanie uzyskać lepsze wyniki, jeśli będziemy jeść co 3-4 godziny?

5 posiłków dziennie

Jedna rzecz jest pewna. Jedna rzecz jest pewna. Wiesz już jak obliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne z wcześniejszego postu. Tę wiedzę można wykorzystać od razu. Nie ma znaczenia czy kaloryczność zostanie zaspokojona w 5 czy 2 posiłkach dziennie. Jest to sprawa drugorzędna. Wszystko sprowadza się do tego, czy Twoja dieta i ilość spożywanych posiłków pomaga Ci utrzymać czystą miskę, czy nie.

Ważne jest, aby słuchać swojego organizmu i dostosowywać rozwiązania do indywidualnych predyspozycji. Okazuje się, że niektóre osoby jedząc 5 posiłków dziennie nagle zjadają zbyt dużo kalorii. Zdarza się, że dieta obejmująca 5 posiłków dziennie może powodować brak satysfakcji. Porcje są często małe, co prowadzi do podjadania i większej ilości kalorii. Jeśli standardowy system nie działa, możesz spróbować innych opcji. Być może będziesz w stanie trzymać się swojego menu w 100%, rozbijając dietę na trzy posiłki o dużej objętości, które są sycące i treściwe. Być może okaże się, że lepiej reagujesz na smoothies, gdy dodajesz je do obiadu. Nie wiem. Będziesz musiała sama wypróbować i zdecydować, która z nich najbardziej pasuje do Twojego stylu życia i preferencji. Nie powinnaś wierzyć, że tylko 5 posiłków dziennie wystarczy, aby schudnąć.

3 i 5 posiłków dziennie - co jeść?

Twój cel powinien być czynnikiem decydującym. Ważne jest, aby mieć co najmniej 3 do 5 posiłków dziennie, jeśli chcesz rozwinąć zdrowe nawyki żywieniowe. To pomoże Ci zorganizować swoje odżywianie, pomoże Ci przygotować posiłki i wprowadzi Twoje ciało na właściwą drogę. Ważne jest, aby jeść co najmniej 3 posiłki dziennie, gdy zaczynasz swoją zdrową podróż żywieniową. To dlatego, że zmniejszenie liczby posiłków do dwóch dziennie prawdopodobnie doprowadzi do niższej jakości żywności.

Jakie powinno być 5 posiłków dziennie?

Chociaż możliwe jest spożywanie wystarczającej ilości energii, trudno jest zapakować w dwa posiłki po 2-3 porcje nabiału, 6-10 pełnych ziaren i 5 porcji białka. Jeśli chcesz spożywać wystarczającą ilość kalorii i witamin, powinieneś jeść 3-5 posiłków dziennie. Jeśli tak lubisz i dobrze Ci to wychodzi, możesz jeść nawet 6. Wszystko zależy od tego, z czym jesteś w stanie sobie poradzić, jak bardzo jesteś zajęty i czy wolisz małe, częste posiłki, czy duże, sycące. Ważne jest, aby ograniczenie posiłków nie wpłynęło na ich wartość odżywczą. Osoby, które jedzą rzadziej, częściej nie dostarczają wystarczającej ilości potasu, wapnia i błonnika.

5 posiłków dziennie

Możesz dostosować swoje 5 posiłków dziennie do swojego planu dnia. Może to być śniadanie, lunch, podwieczorek, kolacja lub oba. Jeśli jesz mniejsze posiłki w pracy i lunch w domu, Twoje 5 posiłków dziennie może wyglądać inaczej.

Menu 5 posiłków dziennie

Plan diety 5 posiłków dziennie znajdziesz w cateringu dietetycznym, jeśli jesteś zainteresowany. Planowany jadłospis możesz obejrzeć na Dietly, aby zapoznać się z posiłkami.

5 zdrowych posiłków dziennie menu od cateringu dietetycznego

Fit My Day Catering oferuje 5 zdrowych posiłków dziennie (menu na dzień 28.09.2021)

 • Śniadanie: Bułki drożdżowe nadziewane szpinakiem, wędzonym indykiem i suszonymi pomidorami, podane z sosem z musztardą francuską na jogurcie
 • Śniadanie II - Jogurt bananowy z truskawkami straciatella, i malinami
 • Lunch: Policzki wołowe ze śliwką BBQ, frytki z batatów i grillowane warzywa
 • Po południu - Zupa warzywna z klopsikami i mini krakersami grahamowymi
 • Kolacja: Brokuły z indykiem, brązowym ryżem i rodzynkami

Targ Catering oferuje 5 posiłków dziennie (menu od 28.09.2021)

 • Śniadanie: Śniadanie w stylu hiszpańskim bagietka żytnia z sosem ze świeżych pomidorów i dużymi oliwkami.
 • Śniadanie II - Zupa - Krem z kiszonej kapusty
 • Lunch risotto z pomidorami i tymiankiem
 • Po południu: pomidorowe ciasto piernikowe
 • Kolacja - Ratatouille

Menu na 5 posiłków dziennie wg menu cateringu Hello Diet (menu na dzień 28.09.2021)

 • Śniadanie: Bananowo-orzechowe gofry z wiejskim cheddarem i sosem wiśniowym
 • Drugie Śniadanie: Oczyszczające Smoothie z ogórka, pomarańczy i kiwi
 • Lunch: Spaghetti bolognese
 • Po południu: Deser z musem brzoskwiniowym i ekspandowaną kaszą gryczaną
 • Kolacja: Sałatka z serem pleśniowym, awokado i winogronami

Jak widzisz, 5 posiłków dziennie zapewni Ci dużą różnorodność. Znajdzie się również miejsce na słodkie i słone potrawy, a także urozmaicenie.

Czy jedzenie mniej niż 5 posiłków dziennie spowalnia mój metabolizm?

Ta teoria jest głoszona przez popularne media od wielu lat. Jest to mantra, która była głoszona tak często i tak mocno, że na dobre zakorzeniła się w naszych umysłach. Co gorsza, nawet dietetycy nie są przekonani. Nie ma żadnych twardych danych na poparcie tej teorii. Mamy wiele dowodów naukowych na poparcie idei, że kalorie są dystrybuowane w ciągu dnia w sposób marginalny, aby wpłynąć na to, jak działa nasz metabolizm. Nie chodzi o to kiedy, ale CO jesz. Spożywanie przetworzonej żywności, w której brakuje naturalnych witamin do reakcji biochemicznych w naszym organizmie, to pewny sposób na wciśnięcie hamulca w koło.

Tworzymy drastycznie inne środowisko w naszym ciele, kiedy spożywamy 1000 kcal bogatych w składniki odżywcze, niż kiedy spożywamy rafinowany olej, cukier lub inne wysoko przetworzone pokarmy. Ponieważ Twoje ciało to drogi samochód, powinieneś to wiedzieć. Paliwo (kalorie) to nie wszystko. Musisz również zadbać o odpowiednią ilość oleju (minerały, witaminy) Chociaż nie musisz uzupełniać oleju pięć razy dziennie, ważne jest, aby zapewnić sobie jego odpowiednią ilość. To wszystko. Zadbaj o siebie i upewnij się, że czerpiesz z jedzenia jak najwięcej. Bez oleju w silniku, nawet 2x więcej paliwa nie wystarczy, aby uzyskać najlepszą wydajność z tego "samochodu".

Czy można schudnąć jedząc mniej niż 5 posiłków dziennie?

Okazuje się, że diety redukcyjne są bardzo niskokaloryczne i można je uzasadnić zmniejszając liczbę posiłków. Niektóre osoby wolą 3 duże posiłki, które zawierają 600 kcal, niż 5 mniejszych posiłków o wartości 350 kcal dziennie. Dzieje się tak dlatego, że mamy pewien próg spożycia, który dostarcza nam satysfakcji. Niektórzy kojarzą ten próg z wartością kaloryczną, a inni z zawartością białka. Ważne jest, aby odpuścić sobie przekonanie, że musisz jeść pięć posiłków dziennie, aby osiągnąć wymarzone rezultaty. W niektórych przypadkach może to nawet działać na korzyść osób odchudzających się poprzez zwiększenie czasu między posiłkami. Badania pokazują, że osoby z zaburzoną wrażliwością tkanek na insulinę mogą odnieść korzyści z dłuższych przerw.

Według dietetyków, zalecają oni swoim podopiecznym spożywanie od 3 do 5 posiłków dziennie. Łatwiej jest stworzyć zbilansowane menu przy planie 5 posiłków. Nie oznacza to jednak, że nie da się tego zrobić w trzech posiłkach. Dobrym rozwiązaniem jest dieta redukcyjna, która obejmuje śniadanie, obiad, kolację i podwieczorek, a także niskosłodzone owoce i warzywa. Dodają one objętości potrawom i dostarczają potasu, magnezu i wapnia, a także innych cennych składników odżywczych. Niewiele osób potrafi zjeść taką samą ilość warzyw w dwóch lub więcej daniach.

Dieta masowa a liczba posiłków w ciągu dnia

Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, jeśli Twoim celem jest budowanie masy mięśniowej, a nie utrata tkanki tłuszczowej. Badania wykazały, że posiłki bogate w białko są najlepszym sposobem na zwiększenie regeneracji włókien mięśniowych po treningu. Każdy posiłek powinien zawierać co najmniej 25 gramów białka, aby spełnić "próg leucynowy". Większość mężczyzn jest bardzo aktywna i zapotrzebowanie na białko jest na tyle duże, że można je rozłożyć na 5-6 posiłków. Zapewni to odpowiednią ilość leucyny. Warto w niektórych przypadkach nie skupiać się na 6 małych porcjach białka. Warto rozważyć 4 posiłki w tygodniu, jeśli dzienne spożycie białka nie przekracza 100g. Ważne jest, aby białko było równomiernie rozłożone w ciągu dnia. Nie będzie to dotyczyło ilości posiłków.

Plusy i minusy spożywania mniej niż 5 posiłków dziennie

Przyjrzyjmy się teraz wadom i zaletom spożywania mniejszej ilości posiłków.

Zmniejszona liczba posiłków

 • Przygotowanie i spożywanie posiłków zajmuje znacznie mniej czasu
 • Dieta jest łatwa do przestrzegania dla osób zapracowanych.
 • Mówimy o większych porcjach, co może prowadzić do większego poczucia satysfakcji po posiłkach
 • Obserwujemy większe prawdopodobieństwo trzymania się diety w 100%
 • dłuższe odstępy między posiłkami mogą pomóc w poprawie wrażliwości na insulinę
 • Dieta ta uwalnia od stresu tych, którzy są na diecie 5 posiłkowej i czują, że ich życie kręci się wokół jedzenia.

Minimalizuje posiłki

 • Długie przerwy między posiłkami mogą powodować, że czujemy się głodni i zwiększamy prawdopodobieństwo podjadania.
 • Niestety, szanse na dostarczenie witamin i minerałów są również mniejsze ze względu na ograniczoną liczbę składników i większą chęć na comfort food (żywność wysoko przetworzona).
 • Patologiczna relacja z jedzeniem może rozwinąć się w przypadku spożywania więcej niż jednego posiłku dziennie.
 • Długie przerwy między posiłkami zwiększają ryzyko utraty masy mięśniowej.
 • Dieta zawierająca tylko 2 posiłki dziennie może powodować problemy z wydolnością sportową
 • Ten system jest całkowicie nieskuteczny w przypadku hipoglikemii reaktywnej
 • Większe porcje mogą rozciągać żołądek i powodować większe obciążenie układu pokarmowego.

Godziny spędzone na spożywaniu 5 posiłków dziennie

Wiele osób zastanawia się, kiedy należy jeść pięć posiłków dziennie. Mądrym pomysłem jest dostosowanie ich do swojej codziennej rutyny, godzin czuwania i snu. Dzięki temu będą one łatwiejsze do opanowania i bardziej regularne.

5 posiłków dziennie

W jakich godzinach powinieneś jeść pięć posiłków dziennie? Najlepiej dopasować je do pory, o której się budzisz, czasu, jaki masz na jedzenie w ciągu dnia i kiedy idziesz spać.

Od 3 do 5 posiłków dziennie, co ile godzin?

Należy ocenić efekty diety, która obejmuje 5 posiłków dziennie.

Jak zaplanować 5 posiłków w ciągu dnia?

Nasz plan godzinowy pokaże Ci jak zaplanować pięć posiłków dziennie i jak długo powinieneś je jeść.

Śniadanie powinno być zjedzone w ciągu 2 godzin od przebudzenia. Ostatni posiłek powinien być spożywany 2 godziny przed snem. Pozostałe 3 posiłki rozłóż równomiernie pomiędzy tymi dwoma posiłkami.

A co z cateringiem dietetycznym?

Coraz częściej zdarza się, że firmy oferują klientom możliwość wyboru ilości posiłków, na które mają ochotę. Możesz wybrać, czy chcesz drugie śniadanie lub podwieczorek w torbie z pojemnikami, czy też preferujesz większe posiłki główne. A co jeśli chcesz przejść na system 3 posiłków dziennie, ale Twój catering dietetyczny pozwala Ci na zakup tylko 5 posiłków dziennie? Nie jest to problem. Istnieje możliwość połączenia dwóch dań w jeden posiłek. Do śniadania można dodać smoothie, a na drugie danie zupę lub deser. Warto wypróbować system dwudaniowy polegający na łączeniu posiłków z różnych pudełek, aby sprawdzić, czy sprawdzi się on w Twoim przypadku.

Popularne wpisy na blogu:

Ile posiłków powinnaś jeść w ciągu dnia? Jak ustalić pory posiłków Jak jakość i długość snu wpływa na nasze wybory żywieniowe
Bogate w białko świeże i suszone owoce
Psychologia smaku. Jak odbieramy smak potraw i jakie czynniki mogą wpływać na naszą percepcję?
Fit makowiec z kratką z prosa - deser, który nie zawiera cukru i pszenicy
Jak jeść więcej warzyw 10 sposobów na to, by jeść więcej warzyw
Jak dieta może poprawić nastrój? Jakie produkty mogą pomóc w syntezie hormonów szczęścia?
Ranking diet wegetariańskich - top 10 cateringów dietetycznych
TOP 10 najtańszych cateringów dietetycznych
Jak bezpiecznie przygotowywać posiłki?
Czym jest fleksitarianizm?
Witamina E - Właściwości, działanie i rola w Twoim organizmie
Pomysły na posiłki potreningowe. Przepisy
Zasady diety na masę Jaki jest cel budowania masy mięśniowej?
Czym jest głód emocjonalny i jak odróżnić go od głodu fizycznego?