Autorem artykułu jest dietetyk Joanna Marciszewska
Nierzadko myślimy o słodyczach, gdy zastanawiamy się nad zmianą stylu życia. Zaczynamy zastanawiać się nad sposobami ograniczenia słodyczy w naszej diecie, a także nad tym, jak zmniejszyć naszą chęć ich spożywania. Niektórzy decydują się na wyeliminowanie ze swojej diety produktów słodzonych cukrem na kilka dni, inni zaś wprowadzają stopniowe zmiany w spożyciu słodyczy.
Table Of Contents:
- Dlaczego warto ograniczyć słodycze?
- Słodycze mogą zmienić odczuwanie smaku!
- Skuteczność osiąga się poprzez stopniowe zmiany
Ważne jest, aby dobrze zaplanować, jeśli chcemy zmniejszyć ilość w naszym menu. Dzięki temu zadanie będzie łatwiejsze. Każdy, kto próbował wyeliminować słodycze ze swojej diety wie, jak ważna jest silna wola, motywacja i zaangażowanie. Nie jest łatwo wprowadzić taką zmianę, ale nie jest to niemożliwe. Ten artykuł przeanalizuje kwestię, czy warto ograniczyć ilość spożywanych słodyczy. Zaproponuje również sposoby na osiągnięcie tego celu.
Jak zrealizować swoje noworoczne postanowienia?
Dlaczego warto spróbować ograniczyć spożycie słodyczy?
Na pierwszy rzut oka odpowiedź na to pytanie może wydawać się banalna. Warto próbować, aby stać się zdrowszym. Im bardziej jesteśmy świadomi argumentów, tym łatwiej oprzeć się pokusie zjedzenia kolejnego kawałka ciasta. Z tego powodu warto zastanowić się nad znaczeniem hasła "cukier to biała śmierć", a także nad tym, czy zawartość w cukierniczce rzeczywiście jest szkodliwa.
1. Popraw swój nastrój!
Ważne jest, aby skupić się na natychmiastowych efektach, ponieważ długoterminowe cele nie zawsze są motywujące. Jednym z najbardziej przekonujących argumentów jest fakt, że wysokie spożycie cukru jest związane z wahaniami nastroju i depresją. Jak to możliwe, skoro słodycze przynoszą nam tyle radości? Niestety, ich regularne spożywanie może mieć mniej pożądane skutki dla naszego organizmu. Pokarmy słodzone cukrem mają wysokie indeksy glikemiczne, co oznacza, że mogą szybko podnieść poziom glukozy we krwi. W odpowiedzi trzustka wydziela duże ilości insuliny, aby szybko obniżyć poziom glukozy. Wysoki poziom glukozy we krwi powoduje stan zapalny, który może negatywnie wpływać na nasz nastrój. Z kolei wysokie skoki insuliny sprzyjają nadmiernemu obniżeniu poziomu cukru we krwi, co z kolei może wpływać na nasz stan emocjonalny.
Słodkie przekąski są dla nas pociągające, ponieważ stymulują ośrodek nagrody w naszym mózgu. Jednak może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie psychiczne, jeśli sięgamy po nie regularnie. Produkty słodzone cukrem to dobry sposób na zmniejszenie ryzyka depresji i otyłości. Jeśli chcesz być szczęśliwy i nie mieć wahań nastroju, czy trudności z koncentracją, ograniczenie cukru będzie właściwym wyborem.
2. Jak dbać o kondycję skóry
Szukając powodów do ograniczenia ilości spożywanych słodyczy, warto wziąć pod uwagę ich negatywny wpływ na naszą cerę. Regularne spożywanie cukrów prostych powoduje skoki poziomu cukru we krwi, co prowadzi do wzrostu poziomu insuliny. Hormon ten z kolei stymuluje produkcję IGF-1 (insulinopodobnego czynnika wzrostu), który sprzyja utrzymywaniu się i tworzeniu zmian trądzikowych.
W tym artykule omawiamy, jak poprawić kondycję swojej skóry poprzez odpowiednie odżywianie: Dieta dla urody - popraw kondycję swojej skóry
3. dla zdrowych zębów
Wielu z nas nie dziwi się, że słodycze mogą powodować próchnicę zębów. Kiedy sięgamy po kolejny kawałek, szybko zapominamy o tym związku. Sprzyjamy postępowi tej choroby, jedząc produkty bogate w cukry proste, takie jak glukoza i sacharoza (cukier biały lub brązowy). Syrop klonowy i syrop ryżowy to także doskonałe pożywki dla bakterii, które mogą powodować zmiany w naszych zębach. Im więcej będziemy jeść tych produktów, tym szybciej będzie rozwijać się próchnica. Dlatego właśnie podjadanie między posiłkami może być tak szkodliwe dla naszych zębów. Powinniśmy o tym pamiętać, gdy następnym razem najdzie nas ochota na słodką przekąskę. Jeśli tak się stanie, powinniśmy po niej umyć zęby lub użyć gumy do żucia bez cukru.
4. Aby żyć lepiej i dłużej
Dwa czynniki sprawiają, że spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy jest szkodliwe dla naszego zdrowia. Słodycze są wysokokaloryczne, mają niską zdolność do wywoływania uczucia sytości i zazwyczaj nie zawierają żadnych witamin ani minerałów. Łatwo jest zjeść za dużo słodyczy, ponieważ nie tłumią one w sposób skuteczny naszego głodu, pomimo spożywania dużej ilości kalorii. Ta prostoliniowa zależność prowadzi do zwiększenia szansy na otyłość i nadwagę, co może prowadzić do takich chorób jak nadciśnienie, cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia. Z kolei pokarmy bogate w cukier sprzyjają wysokim skokom glukozy we krwi. Ma to wiele negatywnych konsekwencji, zwłaszcza gdy jest to zjawisko codzienne. Wysoki poziom glukozy we krwi może powodować stan zapalny, który jest prekursorem wielu poważnych chorób. Są również obciążeniem dla trzustki, która, aby zwalczyć hiperglikemię musi produkować duże ilości insuliny w szybkim tempie. Ta zależność z kolei sprzyja rozwojowi cukrzycy typu II.
Od pierwszych lat warto stosować dietę o obniżonej zawartości cukru. Oto co napisaliśmy o tym, jak można zadbać o żywienie dzieci w tym zakresie: Jak ograniczyć cukier w diecie dziecka?
Zmienia się postrzeganie smaku słodyczy!
Być może zauważyliście, że po pewnym czasie, gdy przestajemy dodawać cukier do herbaty czy kawy, nasze kubki smakowe stają się bardziej wrażliwe na słodycz. Nawet jeśli w przeszłości piliśmy słodzoną herbatę, po odstawieniu możemy stwierdzić, że jest ona zbyt słodka. Ta zależność została sprawdzona w badaniu, aby sprawdzić, czy można ją udowodnić naukowo. Uczestnicy zostali podzieleni na grupy. Jedna grupa została poproszona o znaczne ograniczenie prostych substancji słodzących w swojej diecie, w tym słodyczy. Drugiej grupie pozwolono na dowolną ilość. Po 2 miesiącach osoby, które ograniczyły cukier, oceniły budyń waniliowy jako słodszy niż przed rozpoczęciem badania. Osoby, które nie ograniczyły cukru nie zmieniły swojej opinii na temat smaku tego deseru.
Kluczem do skuteczności jest stopniowa zmiana
Ograniczanie cukru i słodyczy warto rozbić na mniejsze etapy. Najlepiej najpierw zaobserwować, jak podjadamy i jemy słodycze. Możemy przez tydzień lub kilka dni zapisywać wszystko, co jemy. Dzięki temu staniemy się bardziej świadomi problemu. jest metodą "na skróty", która pozwala uniknąć konieczności zapisywania wszystkich posiłków. Zamiast tego możemy zapisywać tylko ilość, jaką spożywamy słodyczy lub produktów słodzonych cukrem. Dobrym pomysłem jest również wpisanie jako powód, że wybraliśmy te produkty. Na przykład:
Po tygodniu takiego eksperymentu jesteśmy bardziej świadomi podstawy naszego słodkiego problemu i możemy opracować strategię jego rozwiązania - ale tylko krok po kroku. Musimy najpierw zwrócić uwagę na to, które sytuacje są modyfikowalne, czyli takie, na które możemy wpłynąć. Następnie powinniśmy zastanowić się, czy nasze uczucia lub emocje, które wyzwalają chęć jedzenia słodyczy, można wywołać w zdrowszy sposób.
Ważne jest również określenie emocji i uczuć, które towarzyszą problemowi.
Jak sobie radzić z emocjonalnym podjadaniem? Co możemy zrobić, aby ułatwić sobie rezygnację z cukru i co nam w tym pomoże?
W kolejnej części tego wpisu odpowiemy na te pytania: Jak ograniczyć słodycze i zmotywować się do tego? Część II.
www.dietly.plPopularne wpisy na blogu:
Jakie są korzyści z detoksów, diet dukana i diet Sirtfood? Modne diety widziane oczami dietetyka
Przepis na słodkie naleśniki zawierające jarmuż, truskawki i dietę sirtfood.
Przepisy na słodkie i wytrawne dania diety SIRT
Na czym polega dieta Adele? Jak działa dieta SIRT (dieta sirtfood)?
Pokarmy wysokobiałkowe - najbogatsze źródło białka
Jakie diety pudełkowe wybraliby bohaterowie filmów?
Jak zmienił się ideał kobiety w ciągu ostatniego stulecia?
Jakie znaczenie ma zdrowa masa ciała dla zdrowia psychicznego i fizycznego kobiet?
Popraw stan swojej skóry dzięki diecie dla urody
Jak uniknąć wieczornych przekąsek i nie tylko - pięć skutecznych sposobów
Jesteś sową, czy skowronkiem? Odkryj, jak na nasz rytm dobowy wpływa zegar biologiczny.
Dieta na poprawę kondycji włosów i paznokci
Uniwersalna lista zakupów: Na co zwracać uwagę?
Jakie są najlepsze suplementy na odchudzanie? Jakie są korzyści z kapsaicyny? część 2