Autor artykułu: Joanna Marciszewska, dietetyk kliniczny

Wiele osób już w pierwszych dniach nowego roku rozpoczyna realizację noworocznych postanowień. Niektóre z postawionych celów są takie same jak te, które mieliśmy 12 miesięcy temu. W takich przypadkach pojawia się pytanie: Jak skutecznie i konsekwentnie wprowadzić te zmiany? W tym artykule przeanalizujemy założenia dotyczące stylu życia, a konkretnie diety i aktywności fizycznej. Ważne jest, aby dokładnie przemyśleć swój plan, aby był on bardziej realny do wdrożenia. Choć w teorii brzmi to łatwo, może być trudne do wprowadzenia w życie. Jak rozpocząć realizację noworocznych postanowień? Jak dostrzec przeszkody na ich drodze? Co robisz, gdy Twoja silna wola zostaje znacząco naruszona?

Table Of Contents:

  • Jaki jest twój cel?
  • Planowanie mniejszych kroków
  • Co zrobić, gdy nasza siła woli się skończy?
  • Ogłosić swoje postanowienia
  • Monitorowanie postępów w realizacji zmian
  • Stosowanie prostszych rozwiązań
  • Przemyśl swoje cele z nowej perspektywy

Jak brzmi twój cel?

Ważne jest, aby Twoje postanowienia noworoczne były dobrze napisane. Ważne jest, aby zdefiniować je w sposób, który pomoże Ci osiągnąć Twoje cele. Unikaj niejasnych postanowień typu "przechodzę na zdrowszą dietę" lub "chcę więcej ćwiczeń", ponieważ trudniej będzie je zrealizować. Lepiej podać więcej szczegółów i określić swoje postanowienia w zupełnie inny sposób. Warto używać ogólnego zwrotu "zaczynam dietę" w inny sposób. Na przykład "zamierzam jeść 5 posiłków dziennie", "zacznę jeść śniadanie przed pracą" lub "planuję jeść kolację 2-3 godziny przed snem".

Planowanie mniejszych kroków

Łatwiej jest rozbić dużą zmianę na mniejsze cele. Ułatwi to ich realizację i pozwoli ocenić, czy nam się udało. Czasami problem braku określenia swoich celów może sprawić, że będziemy czuli się niezadowoleni z efektów. Na przykład, jeśli powiemy "chcę schudnąć", możemy czuć się niezadowoleni z rezultatów. Będziemy czuli, że to za mało. Tego typu postanowienie można rozbić na wiele etapów, np. "Chcę schudnąć 5 kg strong>" Po osiągnięciu każdego z nich ważne jest, aby odczuwać samozadowolenie z podjętych działań. To będzie nas motywować do podejmowania kolejnych kroków.

Co zrobić, gdy nasza siła woli się skończy?

Zmiany, które wymagają silnej siły woli mogą być trudne do wprowadzenia. Wraz z upływem czasu motywacja może spadać. Ważne jest, aby przygotować się na te przeszkody i zadbać o to, aby było ich jak najmniej. Co to wszystko oznacza? Załóżmy, że chcemy drastycznie ograniczyć ilość spożywanych słodyczy. Jeśli rzeczywiście pojawiają się one w naszym domu, powinniśmy je odstawić. Jeśli się pojawią, to umieśćmy je w miejscu, w którym sięganie po nie będzie utrudnione (np. w najwyższej szafce). Musimy mieć silną wolę, jeśli nie chcemy czegoś zjeść.

Ułatw sobie zadanie

Dobrym pomysłem jest natomiast zwiększenie ilości warzyw w naszym domu, jeśli chcemy jeść ich więcej. Dobrym pomysłem jest mycie tylko tych warzyw, które są jadalne, takich jak pomidorki koktajlowe czy rzodkiewki. Jesteśmy bardziej skłonni do jedzenia szybkich i łatwych potraw, gdy jesteśmy głodni w domu. Jeśli jesteśmy głodni, możliwe jest, że sięgniemy po mrożoną pizzę lub ciasteczka, zamiast przygotować pełny posiłek lub zrobić wieloskładnikową sałatkę.

Bądźmy przygotowani na takie chwile! Dobrym pomysłem jest, abyśmy mieli w domu kilka zdrowych, szybkich do zjedzenia opcji. Zamiast mrożonych fast foodów można zamrozić zupy warzywne, sosy do makaronów i płatków śniadaniowych czy zdrowe naleśniki, które wystarczy tylko podgrzać. Zamiast dużej ilości chipsów czy ciastek w kuchennej szafce można umieścić orzechy, suszone owoce czy wafle ryżowe. Będzie to świetna alternatywna przekąska.

Catering dietetyczny to świetna opcja, jeśli nie masz czasu lub ochoty na gotowanie. Na Dietly możesz zamówić pudełko dietetyczne, które pasuje do Twojego budżetu i odpowiada Twoim gustom.

Zmniejsz liczbę decyzji

Zmiana stylu życia może być również wyzwaniem dla Twojej siły woli. Jeśli zdecydujesz się zacząć jeść śniadanie, ważne jest, aby podjąć właściwe decyzje. Dobrym pomysłem na ten pomysł na śniadanie jest zrobienie listy przepisów i innych pomysłów, a następnie stworzenie listy zakupów. Dzięki temu, gdy motywacja jest trudna, możemy sięgnąć po przygotowany wcześniej plan i nie musimy zastanawiać się, co zrobić.

Szybko zrobić pierwszy krok

Kiedy jesteśmy pewni i zdecydowani, że nasz cel jest ważny, dobrze jest, abyśmy od razu podjęli kroki w celu dokonania upragnionej zmiany. Dobrym pomysłem dla każdego, kto planuje zacząć chodzić na basen, jest zakupienie karnetu i wpisanie godzin treningów do kalendarza. Dla osób, które poważnie myślą o poprawieniu swojej diety, dobrym pomysłem jest umówienie się na spotkanie z dietetykiem. Dzięki temu łatwiej będzie nam pamiętać, że już zainwestowaliśmy w to postanowienie.

Ogłoś swoje postanowienia

Powiedz innym o swoich celach to świetny sposób na utrzymanie siły woli. Nie będziemy mogli powiedzieć naszym znajomym, że zamierzamy rzucić palenie i przestać jeść fast foody. Dzięki temu staniemy się mniej wiarygodni dla naszych bliskich. W trudnych chwilach możemy liczyć na ich wsparcie i pomoc, co może być bardzo pomocne, gdy motywacja i siła woli słabną.

Monitorowanie postępów zmiany

Obserwuj bieżące wyniki . Może to pomóc utrzymać motywację na wysokim poziomie. Jest to dobry pomysł zaplanować pomiary masy ciała regularnie , jeśli starasz się schudnąć . Jeśli Twoim celem jest regularne chodzenie na siłownię, to mądry pomysł, aby śledzić każdy trening w dzienniku. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzić, jak skuteczne są Twoje cele. Pozwoli to śledzić, czy nasze oczekiwania są spełniane i pomoże nam ocenić, czy robimy postępy. Na bieżąco monitoruj, czy zmiana idzie w dobrym kierunku. W przypadku zauważalnej stagnacji, np. gdy przez tydzień nie trenujemy, możemy przyjrzeć się przyczynom. Być może nadszedł czas, aby uprościć pewne rzeczy, np. mieć zawsze strój treningowy w samochodzie.

Stosowanie prostszych rozwiązań

Ważne jest, aby wprowadzić w życie pomysły, które pomagają w dokonaniu zmiany. Nie kupujemy słodyczy do zabrania do domu, bo nie chcemy się skusić, kupujemy karnet na pobliski basen, żeby nie musieć daleko dojeżdżać, albo robimy posiłki noc wcześniej, bo rano nie mamy na to czasu. Catering dietetyczny to świetna opcja na zmianę tego, jak się odżywiamy. Możemy go zamówić i jeść zdrowo każdego dnia, nawet jeśli nie mamy czasu na gotowanie czy zakupy.

Zobacz swoje cele z nowej perspektywy

W psychologii istnieje teoria zwana teorią poczucia kontroli (locus control ). Teoria ta stała się podstawą wielu badań, które zostały przeprowadzone w celu określenia skuteczności zmiany stylu życia. Stwierdza ona, że ludzie różnie interpretują rzeczywistość i można ich wyróżnić na podstawie tych różnic.

  • Internaliści to osoby, które wierzą, że ich wybory mają wpływ na ich życie (wewnętrzne poczucie kontroli).
  • Eksternaliści Do tej grupy należą osoby, które uważają, że większość zdarzeń zachodzi niezależnie od ich działań i mają wrażenie, że na ich życie w dużej mierze wpływają czynniki zewnętrzne, takie jak np. Zewnętrzne zmysły kontroli - los, fatum, szczęście, zły los

Te dwa sposoby myślenia mogą prowadzić do drastycznie różnych przekonań związanych z wagą. Internaliści są bardziej skłonni niż eksternaliści do stwierdzenia, że "przytyłem, bo jadłem więcej jedzenia". Eksternaliści mogą myśleć inaczej i powiedzieć, że "Przytyłem, bo miałem pecha!". Byłem kontuzjowany i nie miałem czasu na gotowanie z powodu mojego szefa. W jednym z badań stwierdzono, że osoby, które mają wewnętrzne poczucie kontroli, częściej wdrażają plan zdrowszych nawyków żywieniowych i regularnej aktywności fizycznej. To właśnie oni jedzą zdrowiej, rzadziej palą papierosy i spożywają mniej alkoholu. Jak można wprowadzić tę wiedzę w życie?

Zastanów się, jak postrzegałeś swoje dotychczasowe poddanie się podczas wdrażania nowych zmian. Czy wiesz dlaczego nie udało Ci się zrealizować swoich postanowień. Czego się z nich nauczyłeś? Podejście eksternalistyczne może pomóc nam zmniejszyć wyrzuty sumienia z powodu niepowodzeń, ponieważ czujemy, że nie mamy wpływu na to, co się stało. Powstrzymuje nas również przed dojściem do bardzo ważnych wniosków, które mogłyby pomóc nam odpowiedzieć na pytanie: "Dlaczego wtedy nie schudłam?". ".

Przekonanie, że mamy kontrolę nad naszym życiem, może pomóc nam w dokonywaniu małych, ale ważnych wyborów żywieniowych. Pomocna może być świadomość, że nasza siła woli jest silna, jeśli jesteśmy w stanie sięgnąć po słodycze w pracy, nawet jeśli zawsze są one dostępne. Prowadzi to do tego, że stajemy się bardziej zależni od zewnętrzności i tracimy kontrolę nad naszą dietą.

Możemy zaplanować skuteczny sposób na pokonanie przeszkód, które uniemożliwiły nam osiągnięcie celu za pierwszym razem, jeśli wiemy, jakie one są. Możemy znaleźć inną aktywność w pobliżu naszego domu, na przykład jeśli od jakiegoś czasu nie byliśmy na siłowni, bo dojazd był zbyt trudny.

Popularne wpisy na blogu:

Wiek - Dlaczego się starzejemy? Co się dzieje z naszym organizmem, gdy się starzejemy?
Niebieskie strefy - Sekrety długowieczności Jak się odżywiać, aby żyć dłużej?
Czy dieta może spowolnić starzenie - dieta a starzenie się skóry?
Propolis (lub kit pszczeli), - zastosowania lecznicze i działanie
Pyszne i zdrowe potrawy wielkanocne - przepisy
Pięć pysznych przepisów na dietetyczne dania z grilla
Jak wyrównać cukrzycę zmieniając styl życia? Rodzaje, leczenie i dieta w cukrzycy
Jak powinien wyglądać Twój posiłek przedtreningowy?
Wegetariański przepis na lunchbox autorstwa Diego Gorriona
Lista 8 najlepszych pudełkowych posiłków do pracy Top 8 catering
Jaki jest klucz do spalania tłuszczu?
Jak ćwiczyć w domu - Jak ćwiczyć regularnie? Motywacja i dyscyplina w domu.
Pod lupą - Orzechy - Właściwości orzechów laskowych, makadamia i nerkowców
Magnez - właściwości, źródła oraz objawy nadmiaru i niedoboru magnezu