Chcemy utrzymać efekty odchudzania, które osiągnęliśmy redukując wagę. Łatwo jest się obawiać, że utrata wagi nie będzie możliwa na stałe dzięki efektowi jo-jo. Każdy, kto stara się schudnąć, powinien umieć utrzymać uzyskane rezultaty. Nie zawsze odchudzanie jest łatwe. Wymaga to dyscypliny i siły woli. Istnieje wiele pokus i trudności, które możemy napotkać, którym musimy się oprzeć, nie tylko podczas procesu odchudzania, ale także po nim, aby uniknąć efektu jo-jo. O jakich najważniejszych rzeczach należy pamiętać podczas odchudzania? Jak trwale schudnąć?

Czy szybka dieta odchudzająca jest zdrowa?

Osoby chcące schudnąć często wybierają bardzo restrykcyjne diety, które zawierają bardzo mało kilokalorii. Choć możemy schudnąć stosując dietę o zawartości od 500 do 1000 kcal dziennie, nie jest to najlepszy sposób. Dlaczego. Po pierwsze, taka wartość energetyczna, choć na początku może pomóc Ci schudnąć, jest ogromnym wysiłkiem dla Twojego organizmu - powoduje deficyt i spowolnienie pracy niektórych narządów. Jednym z przykładów jest tarczyca. Może ona zablokować produkcję hormonów, jeśli stosujemy restrykcyjną dietę. Czasami oznacza to, że nie jesteśmy w stanie schudnąć. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za przyspieszenie metabolizmu i utrzymanie większego zapotrzebowania kalorycznego, co jest niezbędne dla każdego, kto próbuje schudnąć. Niskokaloryczna dieta może również wpływać na nasz nastrój, zdolności, koncentrację, a nawet płodność. Nie musimy płacić tak wysokiej ceny za nasze zdrowie, jeśli chcemy schudnąć.

Przez pewien czas restrykcyjne diety mogą pomóc w odchudzaniu.

Możemy schudnąć stosując niskokaloryczne diety (w niezdrowy sposób), ale trudno utrzymać ten efekt. Dlaczego. Po pierwsze, pamiętajmy, że utrata wagi jest możliwa, jeśli zmienimy sposób jedzenia . Jeśli masz nadwagę lub otyłość i chcesz schudnąć, musisz zidentyfikować przyczynę. Trudno będzie trwale zmienić przyczynę naszego przybierania na wadze, jeśli nie wiemy, co ją spowodowało.

Nie jest konieczne stosowanie diety niskokalorycznej ani przechodzenie na ścisłą dietę. Zamiast tego można schudnąć poprzez zmniejszenie ilości spożywanych kalorii, zwiększenie aktywności fizycznej i zmianę nawyków żywieniowych.

Jakie codzienne nawyki mogą pomóc Ci schudnąć?

Ważne jest, aby ustanowić stałe nawyki w swoim życiu, aby schudnąć. Jakie są te nawyki?

  1. Regularne posiłki pomogą Ci schudnąć poprzez kontrolowanie apetytu i ułatwienie planowania posiłków. Wiedza o tym, ile posiłków spożywamy każdego dnia, na przykład cztery posiłki, daje nam podstawę do planowania posiłków. Dzięki temu możemy wybrać zdrowe dania, które nas zadowolą, a jednocześnie pomogą nam schudnąć. O tym ile posiłków powinno się jeść pisaliśmy tutaj: Czy dla zdrowej diety wystarczy 5 posiłków dziennie?
  2. W każdym posił ku powinno znaleźć się warzywo lub owoc. Pomaga to w odchudzaniu, ponieważ owoce i warzywa mają dużą zawartość błonnika pokarmowego, dzięki czemu posiłki są bardziej sycące.
  3. Podczas koncentracjinależy jeść podczas oglądania telewizji lub używania telefonu do komunikacji. Może to spowodować, że będziemy jeść mniej, jeśli próbujemy schudnąć. Dobrym pomysłem jest nie pozwolić na to, aby rozpraszacze odciągały Cię od posiłku. To pomoże Ci kontrolować apetyt i pomoże Ci skuteczniej schudnąć.
  4. Regularna aktywność fizyczna - każda aktywność fizyczna pomoże nam schudnąć. Zwiększa ona nasze zapotrzebowanie kaloryczne, więc łatwiej jest nam osiągnąć deficyt energetyczny.