Autorką artykułu jest dietetyk Joanna Marciszewska

Rozstępy można znaleźć na plecach, pośladkach i udach, a także na brzuchu, ramionach i pośladkach. Problem ten dotyka nawet 90% populacji. Rozstępy to blizny, które powstają, gdy skóra jest rozciągnięta ponad swoją naturalną pojemność. Rozstępy mogą powstać tylko wtedy, gdy skóra jest rozciągana szybciej niż jest w stanie się rozciągnąć. Z tego artykułu dowiesz się o przyczynach i rodzajach rozstępów. Artykuł opisuje również dietę redukującą rozstępy.

Spis treści

 • Jaka jest różnica między czerwonymi a białymi rozstępami?
 • Rozstępy - przyczyny powstawania
 • Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?
 • Co jeść, aby zapobiec rozstępom?
 • Źródła białka:
 • Pokarmy bogate w witaminę C
 • Unikaj niedoboru witaminy D
 • Bądź nawodniony
 • Źródła omega-3:
 • Czego unikać podczas walki z rozstępami?
 • Rozstępy i sport

Jaka jest różnica między czerwonymi a białymi rozstępami?

Kolor rozstępów można wykorzystać do określenia, czy jest to nowa zmiana, czy też występuje już od jakiegoś czasu. Rozstępy dzielą się na dwie fazy.

 • Faza zapalna ma miejsce, gdy skóra jest rozciągnięta do granic możliwości, jej struktury są uszkodzone i pojawiają się czerwone rozstępy. Na tym etapie nadal możliwe jest uniknięcie trwałych blizn. W ciągu kilku miesięcy czerwone rozstępy stopniowo zgęstnieją i zmienią się w białe.
 • Jest to faza, w której po raz pierwszy zauważamy białe rozstępy. Pojawiają się one jako małe zagłębienia lub białe porowate paski na skórze. Są one następnie zastępowane przez czerwone rozstępy. Jedynym sposobem na usunięcie białych rozstępów jest zabieg chirurgiczny. Na tym etapie trudno jest zmniejszyć widoczność tych rozstępów.

Rozstępy - przyczyny

Co powoduje powstawanie rozstępów? Jak już wspomnieliśmy, ich przyczyną jest rozerwanie lub rozerwanie tkanek skóry z powodu nadmiernego rozciągania. Dzieje się tak, gdy następuje szybki wzrost. Rozstępy są najczęściej powodowane przez:

 • Podczas ciąży skóra wokół piersi i brzucha napina się.
 • Nagła zmiana wagi to zazwyczaj przyrost masy ciała w krótkim czasie.
 • Osoby trenujące z ciężarami mają rozrastającą się tkankę mięśniową.
 • Szybki wzrost w okresie dojrzewania
 • Stosowanie kortykoidów przez długi czas.

Istnieje również większe ryzyko wystąpienia rozstępów u kobiet, osób o jasnej karnacji i rasy kaukaskiej.

Jak zapobiegać powstawaniu rozstępów?

Ważne jest, aby pamiętać, że żaden lek ani kosmetyk nie jest w 100% skuteczny. Rozstępom można zapobiegać poprzez:

 • wyeliminowanie czynników sprzyjających powstawaniu rozstępów (jeśli jest to możliwe), stosowanie diety wysokobiałkowej.
 • Ćwiczenia są dobre dla zdrowia.
 • Stosowanie odpowiednio dobranych kosmetyków
 • Stosowanie naprzemiennych zimnych i gorących pryszniców.
 • Samodzielny masaż i masaż szczotką, która nie jest zbyt szorstka.
 • Ugniatając dotknięte obszary opuszkami palców, można poprawić krążenie i utrzymać elastyczność skóry.
 • Po każdej kąpieli smaruj skórę balsamami.

Co należy jeść, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozstępów?

Chociaż rozstępy są powszechną chorobą skóry, która dotyka wiele osób, przeprowadzono niewiele badań naukowych, które pokazują, w jaki sposób dieta może zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia. Rozstępy nie stanowią poważnego zagrożenia dla zdrowia i życia. Dlatego istnieją inne schorzenia, które są ważniejsze do zbadania.

Wiemy, że niedobory żywieniowe powodują rozstępy, ponieważ wpływają na zdolność skóry do rozciągania się i uelastyczniania. Jakie składniki odżywcze możemy stosować, aby zmniejszyć ryzyko powstawania rozstępów?

Źródła białka do rozważenia

Aminokwasy potrzebne do budowy tkanki skórnej są dostarczane przez odpowiednie spożycie białka. Najbogatszymi źródłami białka są jaja, ryby, owoce morza i produkty mleczne. Dorośli powinni spożywać co najmniej 0,9 g białka na kilogram masy ciała.

Spożywaj pokarmy bogate w witaminę C

Witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, białka, które nadaje skórze elastyczność. Dlatego ważne jest, aby unikać niedoboru witaminy C w celu zapobiegania rozstępom. Czerwona papryka, natka pietruszki, kiwi, truskawki i owoce cytrusowe są bogate w witaminę C. Ciepło jest głównym czynnikiem rozkładającym witaminę C, dlatego najlepiej spożywać jej źródło na surowo, bez obróbki cieplnej.

Unikaj niedoboru witaminy D

Badanie naukowe wykazało, że osoby z niedoborem witaminy D były bardziej narażone na powstawanie rozstępów. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że stężenie witaminy D we krwi jest prawidłowe. Wiosną i latem wystarczy odsłonić skórę. W okresie od października do marca zalecana jest suplementacja witaminą D. Dawka powinna wynosić 800 - 4000 IU/dzień, w zależności od masy ciała.

Nawodnienie jest ważne

Rozstępy częściej pojawiają się na suchej skórze, co jest oznaką niedostatecznego nawodnienia. Ważne jest, aby monitorować spożycie płynów. Należy dążyć do minimum. 2 litrów dla kobiet lub 2,5 litra dla mężczyzn.

Źródła omega-3:

Kwasy tłuszczowe omega-3 pomagają utrzymać elastyczność tkanki skórnej. Prawdopodobieństwo pojawienia się rozstępów jest mniejsze, gdy elastyczność skóry jest wysoka. Zachęcamy do włączenia do diety źródeł kwasów tłuszczowych omega-3, takich jak tłuste ryby (łosoś, tuńczyk, śledź, makrela), siemię lniane i orzechy włoskie.

Czego unikać podczas walki z rozstępami?

Ogranicz spożycie żywności i napojów, które są powszechnie uważane za niezdrowe. Zastąp słodkie i gazowane napoje wodą lub herbatą. Słodycze i wypieki zastąp owocami. Warto zmienić metodę gotowania na inną, np. duszenie, gotowanie lub pieczenie. Zastąp tłuste mięsa i przetworzoną żywność chudymi mięsami i rybami. Tłuszcze zwierzęce, takie jak masło, smalec i słonina, należy zastąpić tłuszczami roślinnymi, takimi jak oliwa z oliwek i olej roślinny. Idealną dietą jest dieta śródziemnomorska. Jest ona bogata w warzywa, owoce i rośliny strączkowe. Zawiera również ryby i orzechy.

Rozstępy i sport

Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać stabilną wagę i poprawia kondycję skóry. Możesz wybrać rodzaj ćwiczeń, który najbardziej Ci odpowiada, niezależnie od tego, czy jest to chodzenie, bieganie, fitness czy pływanie. Istnieje tak wiele różnych sportów, że każdy może znaleźć coś, co sprawia mu przyjemność. Warto również zwiększyć swoją spontaniczną aktywność fizyczną. Zamiast windy wybieraj schody, a do sklepu idź na piechotę. Unikaj aktywności fizycznej, która powoduje nagły wzrost masy mięśniowej. Będzie to sprzyjać powstawaniu rozstępów.

www.dietly.plPopularne wpisy na blogu:

Dlaczego jestem głodny? Co powoduje nadmierny apetyt? Jak utrzymać odporność podczas epidemii koronawirusa?
Z czego powinno składać się drugie śniadanie?
Dlaczego kobiety różnią się od mężczyzn... nawet pod względem diety? Różnice w apetycie kobiet i mężczyzn oraz inne czynniki wpływające na apetyt u kobiet
Jak ograniczyć słodycze i zmotywować się do tego? - Część II
Czy istnieje związek między depresją a dietą?
Jak ograniczyć słodycze i jak się do tego zmotywować? - Część I
Dieta w nadciśnieniu tętniczym. Jakie pokarmy mogą obniżyć ciśnienie krwi?
Ciesz się zdrowiem, poddając się badaniom! Dlaczego badania kontrolne mogą pomóc nam żyć dłużej
Flora bakteryjna - jaki wpływ ma dieta, pora roku i miejsce zamieszkania?
Czy mleko jest szkodliwe? Obalanie mitów na temat nabiału. Część II
Czy mleko jest szkodliwe? Obalanie mitów na temat nabiału. Część I
Witamina D3 - suplementacja, dawkowanie, zapotrzebowanie. Najnowsze wytyczne
Jak nasz mózg odbiera produkty świetlne?
Czy dieta liczy tylko kalorie? Czym jest IIFYM (integracja IFYM i YM)?