Naturalne spalacze tłuszczu, które są dostępne w handlu, mogą być stosowane w celu wspomagania utraty wagi i zmniejszenia gromadzenia się tłuszczu. Twierdzi się, że naturalne spalacze tłuszczu szybko i łatwo zwiększają metabolizm tłuszczu. Jest to szybkie rozwiązanie złożonego problemu otyłości lub nadwagi. Ale czy jest to skuteczne?

Co można znaleźć w tym artykule?

 • Naturalne spalacze tłuszczu czy dieta redukcyjna?
 • Czym są naturalne spalacze tłuszczu?
 • Naturalne spalacze tłuszczu - rodzaje
 • Kofeina
 • Zielona herbata
 • Zielona kawa
 • Kapsaicyna
 • CLA
 • L-karnityna
 • Naturalne spalacze tłuszczu - przyprawy
 • Imbir
 • Kurkuma (kurkumina).
 • Pieprz (piperyna)
 • Czy naturalne spalacze tłuszczu są skuteczne?

Naturalne spalacze tłuszczu czy dieta redukcyjna?

Naturalne spalacze tłuszczu mogą zaoferować szybką i bezbolesną utratę wagi. Niestety, na tym nie kończy się ich działanie. Aby schudnąć ważne jest, aby mieć ujemny bilans kaloryczny. Jak sama nazwa wskazuje, dieta redukcyjna ma na celu zmniejszenie tkanki tłuszczowej. Tylko w ten sposób można schudnąć. Naturalne spalacze tłuszczu mogą być pomocne, ale są subtelne.

Czym są naturalne spalacze tłuszczu?

Naturalne spalacze tłuszczu odnosi się do szeregu suplementów diety, które mogą być stosowane w celu przyspieszenia utraty tłuszczu. Można to osiągnąć poprzez różne mechanizmy, w tym zwiększenie metabolizmu tłuszczu, zwiększenie produkcji ciepła, tłumienie apetytu, zmniejszenie lub nawet przyspieszenie metabolizmu. Choć brzmi to obiecująco, rzeczywisty wpływ naturalnych spalaczy tłuszczu jest dość znikomy. Oto kilka najbardziej znanych naturalnych spalaczy tłuszczu.

Naturalne spalacze tłuszczu - rodzaje

Według dostępnych danych tylko garstka substancji ma właściwości zwiększające metabolizm tłuszczów. Należy zauważyć, że w przypadku większości z tych substancji nie ma wystarczających dowodów naukowych na poparcie ich skuteczności.

Kofeina

Występuje naturalnie w liściach herbaty, Paragwajskiej Holly Mate, nasionach kawy, kakao i 60 innych gatunkach roślin. W badaniach wykazano, że kofeina ma krótkotrwałe działanie termogeniczne, a także wpływa na utlenianie tłuszczu. Osoby, które spożywają mniej kofeiny mają większą szansę na doświadczenie wyżej wymienionych efektów. Wzrost tolerancji na kofeinę po kilku dniach może spowodować zmniejszenie wrażliwości.

Zielona herbata

Naturalne spalacze tłuszczu zawarte w zielonej herbacie są środkami wspomagającymi utratę i utrzymanie wagi. Chociaż opublikowano wiele badań oceniających skuteczność preparatów z zielonej herbaty w utracie wagi, prawda pozostaje nieuchwytna. Chociaż preparaty z zielonej herbaty mogą powodować umiarkowaną utratę wagi u osób dorosłych z otyłością lub nadwagą, nie ma mocnych dowodów łączących regularne spożywanie zielonej herbaty z trwałą utratą wagi.

Zielona kawa

Niepalone zielone ziarna kawy są pozyskiwane z drzewa kakaowego. Zostały one powiązane z utratą wagi. Czy zielona kawa jest spalaczem tłuszczu? Skuteczność zielonej kawy w utracie wagi wydaje się obiecująca, według badań. Chociaż zielona kawa może promować utratę wagi, efekt nie jest duży.

Kapsaicyna

Kapsaicyna, związek chemiczny odpowiedzialny za ostry i palący smak chili. Badania wykazały, że kapsaicyna, którą jest chili, może pomóc w kontroli wagi i wspomagać odchudzanie poprzez modyfikację diety. Wynika to z poprawy kontroli insuliny i zwiększenia termogenezy. Kapsaicyna może być wykorzystywana do naturalnego spalania tłuszczu.

CLA

Sprzężony kwas linolowy (CLA), występuje w produktach zwierzęcych, szczególnie w czerwonym mięsie i produktach mlecznych. Wpływ CLA na utratę wagi nie jest jednoznaczny z badań. Niektóre badania wykazały również negatywny wpływ CLA w odniesieniu do metabolizmu glukozy i profilu lipidowego.

L- karnityna

L-karnitynę można znaleźć w produktach spożywczych głównie z mięsa. Główną funkcją L-karnityny jest transport kwasu tłuszczowego z cytoplazmy do mitochondriów. Tam później uwalniana jest energia. W połączeniu ze zmianą stylu życia, L-karnityna może mieć tylko pozytywny wpływ na masę ciała i BMI dla osób otyłych i z nadwagą.

Naturalne spalacze tłuszczu - przyprawy

Każdy powinien mieć w swojej kuchni pieprz, kurkumę i imbir. Są one naturalnymi spalaczami tłuszczu i działają tylko wtedy, gdy mamy do czynienia ze zdrową dietą i regularnymi ćwiczeniami. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Imbir

Badania wykazały, że spożywanie imbiru może obniżyć poziom glukozy na czczo, zwiększyć "dobry" cholesterol HDL, a nie ma wpływu na insulinę i trójglicerydy lub całkowity cholesterol. Badania wykazały, że suplementacja imbirem w celu redukcji tkanki tłuszczowej jest skuteczna tylko wtedy, gdy jest połączona z modyfikacjami stylu życia, takimi jak kontrola diety i zwiększenie aktywności fizycznej.

Kurkuma (curcumin).

Kurkumina wpływa pozytywnie na białą tkankę tłuszczową, hamuje adipogenezę (rozwój i wzrost komórek tłuszczowych), hamuje stany zapalne i zmniejsza hiperglikemię.

Pieprz (piperyna)

Badany jest związek pomiędzy piperyną, redukcją tkanki tłuszczowej i innymi czynnikami. Piperyna poprawia funkcję bariery jelitowej i hamuje jelitowe wchłanianie kwasów tłuszczowych.

Czy naturalne spalacze tłuszczu są skuteczne?

Naturalne spalacze tłuszczu nie są "spalaczami", jak twierdzą ich producenci. Istnieje wiele substancji, które mogą mieć pozytywny wpływ na redukcję tłuszczu. Do takich naturalnych spalaczy tłuszczu należą kofeina i niektóre przyprawy. Naturalne spalacze tłuszczu nie powinny być traktowane jako substytut zrównoważonej, zdrowej diety. Naturalne spalacze tłuszczu, które przyspieszają utratę tłuszczu są nadal popularnymi opcjami. Te zabiegi mogą prowadzić do frustracji i uszczuplonej kieszeni.